Kapcsolódó anyagok

Az adatok hátterében az áll, hogy 2003-ban szokatlanul sok nagyköltségvetésű film forgatása, vagy utómunkája zajlott az országban. Köztük van például a Brad Pitt főszereplésével készült Homérosz-feldolgozás, a Trója is.

A Filmtanács nemzetközi részlegének vezetője, Steve Norris ugyanakkor visszautasította a feltételezést, miszerint a 2003-as év csupán furcsa kivétel volna egy problémákkal terhelt iparág számára. A számok azt bizonyítják, hogy britek igyekeznek ráébreszteni a nemzetközi szakmát, hogy filmkészítésre Nagy-Britannia az egyik legkiválóbb hely a világon.  
 
Estelle Morris kulturális miniszter szerint a világ filmesei a brit szakértelmet felhasználva a 2004-es év néhány legnagyobb kasszasikerét készítették el. A statisztika azt is bizonyítja, hogy az ország filmipara mind gazdaságilag, mind kulturálisan milyen nagy mértékben járult hozzá a következő időszak filmterméséhez.  
 
Miközben megnőtt az igény a hazai filmekre, a brit filmszakma éveken keresztül inkább mások filmjeinek munkálatait végezte. Most végre a többmilliós költségvetésű hazai gyártású filmek száma is emelkedni kezdett, köztük olyan, a közönség által is nagyon várt alkotásokkal, mint például az új Harry Potter-film.

A filmtanács és a kormányzat ígéretet tett arra, hogy a tragikus állapotú filmterjesztéssel is foglalkoznak majd. Az elhanyagolt forgalmazói területnek köszönhető, hogy sok kisebb film gyorsan eltűnik a süllyesztőben. 

A mostani adatok kétségtelenül a 102 koprodukciónak köszönhetők, de ugyanakkor a 45 brit játékfilm és a 30, Nagy Britanniában menedzselt, de teljesen tengerentúli forrásokból készült produkció is fontos szerepet kapott.

A befektetések területén mutatkozott a legnagyobb, 85%-os növekedés, mely inkább a gyártási költségek emelkedését jelenti valójában, mintsem a filmek számának növekedését (13-ról 17 lett tavaly). A koprodukcióra költött pénz 27%-kal emelkedett: és csaknem megduplázódott a filmek száma. A hazai gyártású alkotások száma pedig 37-ről 45-re nőtt.