A négy szomszéd ország, a házigazda Bajorország, Ausztria, Csehország és Magyarország neves műalkotásai, művészei mutatkoznak be a ma kezdődő Passaui Európai Heteken. Többek között levetítik majd minden idők a térséghez, az innen származó alkotókhoz kötődő legjobb filmjeit, így Jirí Menzel Otthon, édes Otthon-ját, Szabó István Apáját, meg az Orson Welles rendezte Pert.

A július 29-ig tartó rendezvénysorozat témája elsősorban Közép-Európa. A térségről szólnak majd a filmek, az írások, a zenék és az előadások. Az előadások sorozatát a jövő héten Göncz Árpád volt köztársasági elnök, író nyitja meg, értekezésének témája: Magyarország szerepe Közép-Európában. A továbbiakban Gerd Westphal olvas fel a Németországban a bestsellerlistán szereplő Márai Sándor-regényből, A gyertyák csonkig égnekből, majd Csáky Móritz profeszszor a bécsi és a budapesti operettszcénát mint az emlékezés helyszínét idézi fel. Dr. Erhard Busek osztrák exalkancellár a jelen és a múlt Bécséről fejti ki nézeteit a passaui egyetem nagy auditóriumában.Június 23-án Időhíd – Zeitbrücke címmel a Wörlen Stiftung modern művészetek múzeumában a XX. század magyar képzőművészetét bemutató kiállítás nyílik.

A zenében a magyar avangárdot Kurtág György és Ligeti György művei képviselik, Haydn Évszakok oratóriuma (előadó: Kelet-Bajorország szimfonikus zenekara), Mozart Szöktetés a szerájból vígoperájának bábváltozata (Salzburgi bábszínház), gregoriánus kórusok, reneszánszmuzsika (Voces Aequales – Budapest) Janácek, Bartók, Kodály zongoraművei, Rudolf Buchbinder hétrészes Beethoven-szonátasorozata igazi zenei csemegét kínál az ínyenceknek.Lesz magyar cigányzeneest Déki Lakatos Sándor zenekarával, a prágai Milan Svoboda dzsesszkvartett Tony Lakatossal lép fel, a Budapesti Bábszínház Mozart: Varázsfuvolájával, lesz ékszerkiállítás prágai, budapesti és bécsi darabokkal, cseh üvegművészettel, tiroli fúvósszextettel, Jónás Tibor és müncheni szalonzenekara polka- és valcerparádéjával.
(Népszabadság)