„A kezdeti szakasz egy kísérletezős időszak a projektek életében, amelyben kulcsfontosságú a támogatás ahhoz, hogy szabadon tudjanak fejlődni. Mivel Magyarországon nincs kifejezetten szabad felhasználású fejlesztési támogatás, ezt a Kreatív Európa pótolja számunkra” – mondja Józsa László producer, aki jelenleg a Polgármester voltam című, Demszky Gáborról szóló dokumentumfilmet fejleszti német koprodukcióban. „Az európai közönséget kifejezetten érdeklik a mai magyar társadalmi kérdésekkel foglalkozó filmek. A magyar finanszírozási rendszer nem túl bátran nyúl kurrens témákhoz, ezért elengedhetetlen a Kreatív Európa-támogatás” – mondja Józsa, aki a MEDIA program segítségével vitte ki a projektet az ESoDoc workshopjára, ahol kifejezetten társadalmi hatást kifejtő dokumentumfilmeket támogatnak.
A Speak Easy két játékfilmre is kapott támogatást a mini-csomagtervben, amiket a Good Kids céggel közösen visznek. Kovács István a diák Oscar-díjas kisfilmjét, az Ostromot bővítené naggyá, amely egy középkorú nő kálváriáján keresztül mutatja be a szarajevói háború hétköznapjait. Az Ostromot beválogatták a trieszti When East Meets West koprodukciós fórumra, és a rövidfilmekből nagyjátékfilmeket fejlesztő The Short to Feature Labre is Malibuban, amikre a rendező részben Kreatív Európa-támogatásból jutott ki.
A másik film a Pater Sparrow néven alkotó Verebes Zoltán nagyívű Boris Vian-adaptációja, amelyhez a Cinesuper Kft. is csatlakozott gyártóként. A Szívszaggató egy nagyobb költségvetésű, elemelt látványvilágú produkció, ami az Ostromhoz hasonlóan kapott fejlesztési támogatást a Nemzeti Filmintézettől is, de megvalósulni csak koprodukcióban van esélye. „Az elmúlt években indult kis csomag, az ún. mini-slate újítása, hogy erre csak az alacsony kapacitású országok pályázhatnak, így nem kell a nagy európai országokkal és gyártócégekkel versenyeznünk. Ez hatalmas segítség” – mondja D’Intino Patricia, a játékfilmek producere, aki a Kreatív Európa-támogatásból az egyik legnagyobb európai producerképzést, az EAVE-t is elvégzi. „Sok fejlesztési workshop és koprodukciós fórum van, amire nehéz magyar forrásból kijutni, de ebben is segít a Kreatív Európa-támogatás” – fűzi hozzá D’Intino, aki májusban a cannes-i filmfesztiválon keresett francia partnereket a Vian-adaptációhoz.
A cikk elsőként a Kreatív Európa MEDIA történetek - Sikeres magyar projektek 2021-2024 című kiadványában jelent meg.