A díjat a MÚOSZ Film- és Tévékritikusi Szakosztálya alapította 1962-ben. A szakosztály tagjainak szavazatai alapján az adott évben bemutatott magyar filmeket jutalmazzák összesen 16 kategóriában. Idén a tavalyi Szemle legjobb elsőfilmese, Pálfi György a magyar filmkritikusok B. Nagy László díjára érdemesült, operatőre, a korábban díjazott Pohárnok Gergely pedig a legjobb operatőrnek járó trófeát vihette haza. Fekete Ibolya Chicoja és Almási Tamástól a Sejtjeink szintén sikert aratott az avatottak körében. A filmkritikusok a 2002-es mustra mezőnyéből kiemelték még Kamondi Zoltán Kísértések című filmjének forgatókönyvét, Dettre Gábor Felhő a Gangesz felett című munkájának két főszereplőjét, valamint Miklauzic Bence Ébrenjárókját, mint legjobb elsőfilmet. A döntnököknek tetszett a Kálmánchelyi-Stefanovics-Végh trió Legkisebb filmje, Lakatos Róbert Csendországa is, különdíjban pedig Szabó István Szembesítése részesült.

Legjobb női epizódalakítás: Schütz Ila (Valami Amerika), Legjobb férfi karakterszínész: Gazsó György (Ébrenjárók és Kísértések), Legjobb női főszerep: Tóth Ildikó (Felhő a Gangesz felett), Legjobb hangmérnök: Zányi Tamás (Hukkle), Különdíj: Valami Amerika (Herendi Gábor rendező).

A hagyományos ceremóniát most az első alkalommal átadásra kerülő Árvai Jolán-díj kiosztása egészítette ki, melyet a Magyar Rendezők Céhe (MRC) és a Magyar Operatőrök Céhe (HSC) a Magyar Újságírók Országos Szövetségével együttműködve alapította 2002-ben.  A díjhoz és az általa képviselt eszmeiséghez az alapítás óta számos filmszakmai szervezet csatlakozott. Olyan filmeseknek ítélik oda, akik nem részesülhetnek művészeti díjban.

Árvai Jolán, a Fiatal Művészek Stúdiójának alapító tagja, tavaly hunyt el. Korábban számos sikeres magyar film producereként tevékenykedett. Árvai Jolán már életében kifejezésre juttatta azt a szándékát, hogy a mozgókép területén kifejtett kiemelkedő alkotói tevékenység, valamint művészeti és tudományos teljesítmény elismerésének adományozzon.

Az MRC és a HRC vezetősége által felkért testület 5 személyt terjesztett fel az elismerésre. A díj fővédnöksége közülük választotta ki Romwalter Béla fővilágosító. Az Árvai Jolán-díj díszoklevéllel, pénzjutalommal és aranygyűrűvel jár.

Legjobb női epizódalakítás díja: SCHÜTZ ILA (Valami Amerika)

Legjobb férfi karakterszínész díja: GAZSÓ GYÖRGY (Ébrenjárók és Kísértések)

Legjobb női főszerep díja: TÓTH ILDIKÓ (Felhő a Gangesz felett)

Legjobb férfi főszerep díja: TERNYÁK ZOLTÁN (Felhő a Gangesz felett)

Az AGFA Hungária által a legjobb fiatal dokumentumfilmesnek felajánlott díj:
LAKATOS RÓBERT (Csendország)

A legjobb dokumentumfilm díja: ALMÁSI TAMÁS (Sejtjeink)

A legjobb rövidjátékfilm díja: KÁLMÁNCHELYI ZOLTÁN, VÉGH ZSOLT,
STEFANOVICS ANGÉLA (A legkisebb film a legnagyobb magyarról)

Különdíj az utóbbi évek legnagyobb mozi sikere, a Valami Amerika című filmnek:
HERENDI GÁBOR (rendező)

A legjobb hangmérnök díja: ZÁNYI TAMÁS (Hukkle)

A legjobb operatőr díja és a Westel Rt. tárgyjutalma: POHÁRNOK GERGELY (Hukkle)

A legjobb forgatókönyv díja: KAMONDI ZOLTÁN (Kísértések)

Az Axelero Rt. által a legjobb első filmnek felajánlott díj: MIKLAUZIC BENCE (Ébrenjárók)

A magyar filmkritikusok különdíja: SZABÓ ISTVÁN (Szembesítés)

Az Antenna Multimédia Rt. által a legjobb rendezéséért felajánlott díj:
       FEKETE IBOLYA (Chico)

A magyar filmkritikusok B. Nagy László díja: PÁLFI GYÖRGY (Hukkle)

A magyar filmkritikusok Életmű-díja és a Zwack Unicum Rt. elismerése:
       DARVAS IVÁN.