A Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriuma csütörtöki ülésén Mendreczky Károlyt választotta a közszolgálati televízió elnökévé. A nagykuratórium több mint kétharmados többséggel - 19 igen szavazattal, 4 nem ellenében - választotta meg elnöknek Mendreczky Károlyt, aki jelenleg az intézmény ügyvezető alelnöke.

Az elnöki tisztségre négyen nyújtottak be pályázatot, miután Szabó László Zsolt lemondott. A kuratórium elnöksége a négy pályázó közül - Bara István, Friderikusz Sándor, Mendreczky Károly és Szenes Andrea - az ügyvezető alelnökként, a Magyar Televízió Rt.-t elnöki jogkörrel irányító Mendreczky Károly pályaművét tartotta a legjobbnak, és csütörtökön őt javasolta az elnöki tisztségre.

Mendreczky a hétfői meghallgatás után úgy fogalmazott, hogy "eljön az az idő, amikor a közszolgálati televízió versenyképes lesz a kereskedelmi televíziókkal szemben". A Magyar Televízió ügyvezető alelnöke úgy vélte, a nyugati példák már bebizonyították, hogy a nézők ismét visszatértek a közszolgálati televíziókhoz. Mendreczky nyilatkozataiban hangsúlyozta, hogy megválasztása esetén továbbra is számít a közszolgálati intézményben dolgozókra. Ennek némileg ellentmond márciusi nyilatkozata, amelyben további leépítések szükségességét említette. Igaz az alelnök neveket nem mondott, de annyit elárult, hogy a vezetőség néhány tagjától is megválnak a megválasztása esetén. Mendreczky azt is kifejtette, hogy a jövőben a műsorstruktúrában is változások lesznek, amelyeket ősszel fognak bevezetni.

A híradások szerint Mendreczky megválasztását egyértelműen a Fidesz újabb zsákmányszerző húzásaként kell értelmezni. Bár Mendreczky felfüggesztette Fidesz-párttagságát, több sajtóorgánum is emlékeztetett arra, hogy erős politikai támogatottsága volt/van a jelöltnek.

Mendreczky Károly a nyolcadik elnök, aki a rendszerváltás óta a magyar közszolgálati televíziót irányítja.
(MTI/Index)

(Fotó: Sopronyi Gyula - Népszabadság)