Olasz-magyar-brazil stáb szállta meg az elmúlt három napban a rakpartot. Papa - Rua Alguem, 5555 története 1985-ben a brazíliai Belem város temetőjében indul. Amerikai, német és helyi újságírók, tévéstábok, rendőrök és civilek gyűrűjében egy koporsót emelnek ki a földből. Ezekben a pillanatokban hantolják ki a világ legkeresettebb háborús bűnöse, Joseph Mengele holttestét. Vajon tényleg annak a hírhedt náci orvosnak a maradványai nyugszanak a sírban, akinek fejére három és fél millió dollár vérdíjat tűztek ki a háború után?

Az exhumáláson megjelent Mengele fia, Hermann is, aki később a szállodájában fogadja Paul Minskyt, a new york-i zsidó közösség képviselőjét. Hermann elbeszélésben ismerjük meg a film valódi történetét, mely 1977-be visz vissza minket, mikor legnagyobb titokban találkozott apjával, hogy feltegye neki azokat a kérdéseket, amik máig foglalkoztatják „a fiúk nemzedékének” tagjait.

A Peter Schneider regényéből készülő film arra keresi a magyarázatot, miként élhet együtt egy ember azzal a tudattal, hogy egy háborús bűnös fia, és hogyan dolgozza fel apa és fia a régóta várt találkozást, egyáltalán létezhetnek-e kérdések és válaszok, amiről beszélniük kell?

Az Egidio Enrico rendező (Fiabe Metropolitane (1997.) - (Metropolitan Fairy Tales), Stesso Sangue (1998.) - (The same blood)) vezette stáb hat hétig dolgozott Brazíliában. Magyarországon színészegyeztetés miatt egyelőre csupán egy hétvégét (december 8-10-ig) időznek a filmesek, egy repülőutat és a németországi jeleneteket veszik fel itt. Budapestre érkezett Thomas Kretschmann (Hermann, Mengele fia) is, a film két, Oscar-díjas sztárja, Charlton Heston (Mengele) és F.Murray Abraham (Minsky a new york-i zsidó közösség képviselője) azonban már nem vesznek részt a hazai munkában.

A Focus Film Kft. által gyártott produkcióban olyan ismert hazai szakemberek vesznek részt, mint Kende János operatőr illetve Forgách Erzsébet sminkmester, akinek munkájával többek közt A Napfény íze című Szabó István filmben találkozhattunk.

fotó: Berger László

(filmhu)