Képzelt faágra száll egy madár főszereplője mineralógusként dolgozik Németországban, és esküvőre utazik haza, Erdélybe. A filmet Paniti Roland rendezte, főszerepét Tompa Eszter alkítja. A zsűri – Moldovai Katalin, Szabó R. Ádám és Varga Ferenc – indoklása szerint a film „közhelyek nélkül, egyedi hangvétellel, emlékezetes fő- és mellékszereplőkkel, valamint irigylésre méltó természetességel meséli el történetét”. A 23 perces alkotás a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Film és Média Intézetében készült államvizsgafilmként. A díj a Filmgalopp-trófea és 700 000 forint értékű pénzjutalom, amelyet az NFI ajánlott fel.

A zsűri különdíját – a szintén az NFI által felajánlott 300 000 forintos pénzjutalmat és a másik galopp-csikót – a Sapientia EMTE és a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) közös produkciójában, Makkai Márk rendezésében készült Jackpot nyerte el. Főszereplője egy játékgépfüggő fiatal, aki pénzt akar kérni pultoslány barátnőjétől, indoklásképpen pedig tragikus balkáni gengsztertörténettel áll elő. „Kiváló és erős képi stílusú alkotás, és külön öröm, hogy a humor eszközét is remekül alkalmazza” – szólt a zsűri indoklása.

 

Damokos Csaba vette át a Sárga Csikó Díjat (fotó: Paszka Róbert)

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság idén 200 000 forintot ajánlott fel annak a filmnek, amelyet a zsűri a gyermekvédelem, a családvédelem vagy a tudatos médiafogyasztás témájában a legjobbnak ítél. A díjat Az én lányom című, 10 perces családi dráma, Eröss Henrietta alkotása vitte el, amiért „kiváló témaválasztásával egy ritkán reprezentált kisebbség helyzetére hívja fel a figyelmet, a gyermek- és családvédelem témájában a legjobbnak bizonyult a versenyfilmek között”. A történet szerint Márton és Kriszta egy kisvárosban nevelik hallássérült lányukat, és az iskolaválasztásról vitatkoznak: egyikük a helyi általánost, másikuk a speciális iskolát támogatja. A film elnyerte az online közönségszavazás díját – a Nobila Casa által feljánlott ajándékcsomagot – is.

A kolozsvári székhelyű támogató két további ajándékcsomagot is felajánlott, amellyel a szakmai zsűri tüntetett ki egy fiatal színésznőt, Kerekes Barbarát – „aki a versenyszekció több filmjében is kiválóan, éretten és sokszínűen játszott” –, valamint a Narancs című film operatőrét, Vaida Emánuelt „az egyértelműen kimagasló vizuális megvalósításért”.

Az ünnepségen Damokos Csaba átvette a Sárga Csikó Díjat Kósa András Lászlótól, a bukaresti Liszt Intézet vezetőjétől, Ritter György pedig a Fám Erika-díjat Papp Attila Zsolt Filmtett-szerkesztőtől.