Kapcsolódó anyagok

Néhány disszonáns szólam is belekeveredett a negyedszázados orosz mustra csillogó sztároktól hemzsegő förgetegébe, Nyikita Mihalkov fesztiváligazgató korlátlan hatalmát firtatva, amely a hírek szerint a zsűri ítélkezésében is tetten érhető. Így juthatott a fődíjhoz egy kevéssé felkavaró spanyol dráma, a polgárháború közepette a fejlövéstől csökkent értelművé lett Federico Garcia Lorcára bukkanó, Miguel Hermoza rendezte mozi, a La Luz Prodigiosa (The End Of A Mystery); míg a nagydíjra igazán érdemes hazai elsőfilm, a Krímben lopott teherautóval kalandozó alkoholista apát és kisfiát követő roadmovie, a Koktebel rendezőit, Borisz Hlebnikovot és Alekszej Popogrebszkijt csak egy különdíjjal jutalmazták.

Ennél jóval kevesebb vizet zavart a fesztivál egyetlen magyar versenyfilmje, Makk Károly: Egy hét Pesten és Budán című alkotása. A két másik magyart, az információs szekciókban szereplő Pacskovszky József: A boldogság színe és Jancsó Miklós: Kelj fel komám, ne aludjál! című filmjeit Vezér Éva, a Filmunió elnökének elmondása szerint a közönség "szerette".

A fesztivál díjátadóját, 29-én, vasárnap este tartották. A The End Of A Mystery és a Koktebel mellett a koreai Jang Jun-Hwan érdemelte ki a legjobb rendezésért járó díjat a Save The Green Planet című földönkívüli összeesküvés-elméletért. A színész kategóriákban is az ázsiaiak arattak, így az iráni Faramaz Garibian nyújtotta a legjobb férfialakítást a Dancing In The Dustban, míg Kaneto Shindo visszatérése, az Owl a legjobb női színésznek járó díjat hozta a japán Sinobu Ootakénak. Soren Kragh-Jacobsen Skagerrak című brit-svéd-dán nemzetközi koprodukciójának, stílusosan, a nemzetközi zsűri FIPRESCI-díja jutott.

A formaságok letudása után százak partyzhattak Lenin mauzóleumának közvetlen szomszédságában a pipacsok tízezreivel beszórt Vörös tér nyilvánosság elől lezárt falai között. A fesztivál-elit egyrészt a nemzetközi filmélet olyan sztárjaiból állt, mint Fanny Ardant, Steven Segal, Ken Russell, Gina Lollobrigida és Agnieszka Holland, másrészt az orosz kulturális és bizniszélet krémjét ölelte fel, az egész éjen át mulató csapatot pedig Mihalkov igazgató úr terelgette.

Az estnél is fényesebbre dicsérte Segal, Ardant és Lollobrigida Vlagyimir Putyin orosz elnök személyét, akihez Mihalkov maga kalauzolta ki a sztárokat vidéki dácsájába. Az igazi helyi hős mégis Segal lett a publikum szemében, aki közölte, hogy apja valójában orosz, s őmaga is beszélte a nyelvet még gyermekkorában. Fanny Ardant-nak azonban nemcsak informális megbecsülés jutott, hisz Jack Nicholsont és Harvey Keitelt soron követve, ő kapta idén a külföldi színész számára járó legnagyobb orosz elismerést, a Sztanyiszlavszkij-díjat. A fesztivál zárásaként pedig Szergej Bodrov leakasztotta nyakából a zsűri elnökének járó díszláncot, hogy az jövőre várhatólag Szabó Istvánhoz kerüljön.