Mivel a nem kommersz produkciók tömeges moziforgalmazása ma gyakorlatilag lehetetlen, a forgalmazókra marad a szűrés felelőssége, s a közönség és a kritika mozikban egy mind jobban leszűkülő kínálatból válogathat. A Magyar Nemzeti Filmarchívum a jelenlegi jogdíjak, laborárak mellett azonban évente maximum 2 külföldi film bemutatását tudná vállalni. Ezért döntöttek úgy, hogy, bár nem kívánnak végleg szakítani a klasszikus formával sem, a jövőben aktívabban próbálkoznak majd más hordozókon történő terjesztéssel. Mint az az Örökmozgóban tartott sajttájékoztatón elhangzott, a cél, hogy az érdeklődő közönség, a kritika és elsősorban az oktatás számára egyre több filmet tudjanak élvezhető-értékelhető formában elérhetővé tenni. Különösen fontos ez azóta, amióta a mozgóképoktatás a Nemzeti Alaptanterv részét képezi.

Az első konkrét próbálkozás a videó-forgalmazást érinti. A 90-es évek elején A Magyar Nemzeti Filmarchívum kezdeményezésére, a  kelet-európai országok filmes intézményei és folyóiratai által létrehozott angol nyelvű folyóirat, a Moveast nevét viselő program keretén belül kelet-európai játékfilmek hazai terjesztését kezdték el ebben az évben. A leendő kínálatban klasszikus és mai alkotások egyaránt szerepelnek majd. A sorozat fontos vonása, hogy a filmek eredeti hanggal és magyar felirattal tekinthetők meg, bár a kínálat tájékoztató jellegű bővítése érdekében fölmerült az angol felirat használata is. Forgács Iván, a lap főszerkesztője a filmhu kérdésére elmondta, évekkel ezelőtt felmerült a kelet-európai archívumok videó-forgalmazással kapcsolatos együttműködésének kérdése. A legfőbb probléma a Parlament által éppen most tárgyalt jogdíj-kérdés, amit a nemzetközi átfedések csak bonyolítanak. Az időnként szinte a létükért küzdő archívumok általában nem tudják felvállalni az ezzel járó költségeket.

Az év eleje óta 3 film jelent meg videokazettán. Mindegyik meghatározó a kilencvenes évek kelet-európai filmművészetében. Kira Muratova Három történetének (1997) sajátos látványtervezésű, abszurdisztikus világát már ismerheti a közönség az Örökmozgó vetítéseiről. A kortárs lengyel film a Robert Gliński rendezte Szia, Tereska (2000) fekete-fehér naturalizmusán keresztül mutatkozik be, a bolgár filmre pedig Trifonova kristálytiszta folklórizmusú, mégis megrendítően mai alkotása, a Levél Amerikába (2000) hívja fel a figyelmet. Eddig további 30, elsősorban orosz és lengyel film jogait sikerült megszerezni, de már folynak a tárgyalások bolgár és román alkotásokkal kapcsolatban is. A korlátozott számban megjelenő filmekből elsősorban forgalmazók, kölcsönzők és könyvesboltok rendelnek, de az érdeklődők az Örökmozgó Filmmúzeumban is megvásárolhatják.