A köztévé irányítására bejelentkezők szakmai felkészültségét dicsérték, esélylatolgatásba azonban nem mentek bele az MTV-kuratórium elnökségének tagjai a négy pályázó hétfői meghallgatása után. Egyöntetűen cáfolták, hogy már megszületett volna a döntés, bár továbbra is Mendreczky Károlynak, a jelenlegi ügyvezetőnek van esélye arra, hogy a négy kormánypárti delegált – két fideszes, 1-1 kisgazda és MDF-es – kétharmados támogatását megszerezze. Az első ízben titkos szavazásnál ugyanakkor nagy esély van arra is, hogy senki nem kapja meg az elnökség egyöntetű bizalmát, és érvénytelenítik a pályázatot. Az elnökség szerdán jelöl, a civil delegáltakkal kiegészített kuratórium csütörtökön szavazhat az elnökről.

A négy pályázó – Szenes Andrea, Bara István, a jelenlegi ügyvezető Mendreczky Károly és Friderikusz Sándor – meghallgatásán a tragikus anyagi helyzetben lévő köztévé konszolidációja és a nézettség növelése volt a fő téma.

A pályázók mindegyike elkerülhetetlennek nevezte a tévé anyagi megsegítését, többek elképzelése szerint akár olyan áron is, hogy a tévé teljes tartozásállományát felvásárolja egy külső szereplő. Szenes Andrea szóban például azzal egészítette ki pályázatát, hogy az M 2-t az Info Rádió mintájára hírcsatornává alakítaná át. A műsorokért felelős volt alelnök növelné a műsorgyártás költségeit, és kialakítaná a tévé hiányzó szervezeti és működési szabályzatát.

Nehéz feladatot vállal magára az új elnök. A pár év alatt nézőtáborának, így kereskedelmi bevételeinek jelentős részét elvesztő Magyar Televízió veszteségét a Szabó László Zsolt elnöksége alatti napi 25 millió forintról Mendreczky ügyvezetőként valamelyest csökkentette, az első fél évben 900 millió forinttal lefaragta a köztévé működési költségeit az előző év hasonló időszakához képest, de az külső segítség nélkül nem tud talpon maradni. A köztévé a jelenlegi ügyvezető, a kuratórium, valamint a tévé tavalyi gazdálkodása miatt feljelentést tevő felügyelő-bizottság szerint is ellehetetlenül egy jelentősebb tőkeinjekció nélkül. Az MTV már eladta ingatlanvagyonát, az épületekért kapott 15 milliárd forintot viszont úgy élte fel, hogy adósságainak csak egy kisebb részét tudta törleszteni belőle. A tévé a külsősök honoráriumát ismét hónapokig visszatartja, az elmúlt években igencsak rendszertelenül vagy egyáltalán nem fizetett, köztartozásait azonban kénytelen rendszeresen átutalni az adóhatóságnak. A parlament ugyanis az elfogadott kétéves költségvetésben elengedte a felhalmozódott 9,5 milliárd forintos adó- és tb-hátralékot, ám ennek feltétele volt az aktuális köztartozások további fizetése. A tévékuratórium most ismét az Országgyűlés – mint alapító – segítségét várja. A tulajdonosi jogokat gyakorló testület az éves parlamenti beszámolóban a részvénytársasági formában működő MTV elveszett tőkéjének pótlását kéri. Az igényelt összeg megegyezik a tévé tavalyi, 11 milliárdos veszteségével. Erről a képviselők csak az ősszel dönthetnek. Addig az MTV értékesíteni próbálja azt a koncessziós díjat, amelyet a következő években kap a 2-es csatorna földi frekvenciájának kényszerű átengedéséért.
(Népszabadság)