A fesztivál ötlete és időpontja szoros összefüggésben áll: a leköszönő testület kívánt egyfajta mérleget, áttekintést készíteni, mind a nagyközönség, mind önmaga számára, azzal a reménnyel, hogy hagyományt teremthetnek. A rendezők véleménye szerint ugyanis hasznos volna a jövőben -a válogatás alapjául szolgáló művek mennyiségét, nem csak minőségét figyelembe véve - kétévente megrendezni a Mustra Filmfesztivált. A testület szerint utódaik ezirányú munkájához már alapul szolgálhatnak többek között azok a televíziójátékok, televíziófilmek és televíziófilm-sorozatok, melyeknek megvalósulásához a 2003. szeptember 13-án, az Országos Rádió és Televízió Testület és a Magyar Mozgókép Közalapítvány által közösen kiírt pályázat december elején megtörtént elbírálása alapján közel 800 millió forint áll rendelkezésre.

A mostani esemény programjának összeállításához hat év terméséből (az ORTT által 1997 és 2003 között támogatott) filmek, dokumentum- és animációsfilmek szolgátatták az alapot.

Parti Nagy Lajos és Vajdai Vilmos, a fesztivál programjának összeállítói szerint a fesztivál lényege, hogy nem versenyről, díjazásról, vagy reprezentációról van szó, hanem értékes művekből nyújt válogatást. A program összeállításának rendezői elve az volt, hogy egyfajta alternatívaként - a három vetítési helyszínből adódóan - három, két napig sugárzó, értékes, érdekes "televíziós mintacsatornát" állítsanak össze, annál is inkább, mivel az itt vetítésre kerülő alkotások többsége egyébként, bemutatásuk után főleg csak kis mozikban, illetve a televíziók éjszakai műsoridejében kerülnek vetítésre.

A Mustra Filmfesztivál programjában számos nagy sikerű, tekintélyes díjat elnyert film és dokumentumfilm - (pl. Tarr Béla: Werckmeister harmóniák, Pálfi György: Hukkle, Tímár Péter: Vakvagányok, Almási Tamás: Sejtjeink) mellett több, talán kevésbé ismert, de szűk körben már-már kultuszfilmmé vált mű is szerepel, többek között a Stefanovics-Kálmánchelyi-Végh trió uristen@menny.hu, és Czabán György: Feri és az édes élet című alkotásai.

A műsorban dokumentum- és portréfilmek széles választéka szerepel - így Vizi Mária: Bohócdoktorok, Sólyom András: André de Toth, vagy Makk Károly Garas Dezső-portré-ja; valamint számos nagyszerű animációsfilm - például Gyulai Líviusz: Szinbád, bon voyage!, Hai József: Vízipók, csodapók  - várja az érdeklődő nézőket, 2004. január 23-án 16 órától, az Uránia Nemzeti Filmszínházban.