A tavalyi kiírásban mindössze annyi megkötés volt a témára nézve, hogy a rövidfilmnek a résztvevő országok valamelyikéről kell szólnia. Idén a tematikai kulcsszó a Borders, azaz határok.

„Idén van egy téma, ami olyan mintha megkötés lenne, de közben nem igazán az, hiszen ezt a szót nagyon sokféle képpen lehet értelmezni. Mondhatni határtalanul.” – értékeli a változásokat Simonyi Balázs a magyar zsűri tagja, majd hozzáteszi – „Lehet szó országhatárokról, vagy emberek közti határokról, egy bizonyos ember határairól stb. Azt talán mégis sikerül elkerülni ezzel, ami tavaly történt, hogy sokan elővették a polcról a régóta kész forgatókönyet, melynek sokszor semmi köze nem volt Európához, vagy az adott országokhoz.”

Tavaly 19 magyar pályamű érkezett, ebből választotta ki az öttagú zsűri azt a három filmtervet, melyek részt vehettek a nemzetközi fodulóban. Itt hét ország 21 forgatókönyve mérkőzött meg egymással. Ez idén is így lesz, de összesen 12 ország 36 könyvéről kell majd a nemzetközi zsűrinek döntenie, mely egyébként az egyes országok zsűritagjaiból áll fel. Tóth Barna Vonaton című filmtervével tavaly bekerült a három győztes közé.

Elek Zsuzsi, Tóth Barnabás, a tavalyi nyertes, Döme Luca és Simonyi Balázs
„Barna épp a napokban utazott ki Franciaországba, hogy leforgassa a filmet. A díj 3000 euró volt, amit a megvalósításra lehet szánni. Ez persze még egy olyan egyszerű ötlet esetén is kevés, mint amilyen a Vonaton. Az összegből épp hogy futotta nyersanyagra és laborköltségre, meg a francia államvasutakra. Minden mást ingyen, illetve ajándékba kap a stáb. Úgy tűnik a francia főszervezők ezt belátták, idén már 4000 eurót kapnak a nyertesek. Egyébként ma jött a hír, hogy tűzoltásképpen kilobbiztak még 9000 €-t a támogatóktól, szóval sínen vannak.”

Tóth Barna a forgatás során is igyekszik megtartani a project nemzetközi jellegét, hiszen francia stábbal, uruguayi fővilágosítóval, török jelmezessel, lengyel operatőrrel dolgozik majd. A magyar elbírálók, Elek Zsuzsi főszervező, Döme Luca, Hungler Sára, Jókuti András és Simonyi Balázs remélik, hogy idén többen pályáznak majd.

„Próbáljuk terjeszteni a dolgok amennyire csak tudjuk, de egyenlőre nem igazán találtunk fórumot hozzá. Mivel a pénzről nem mi döntünk és költségvetésük sincsen, inkább csak abban reménykedünk, hogy megkeresnek minket különböző orgánumok, ahol hirdethetjük a Nisimasát, illetve mi megyünk el hozzájuk.”