és egy leharcolt arc
A további mellékszerepekben Szőke Andrást, Badár Sándort, Pindroch Csabát és a magyar gengszter-rap fenegyerekét, Ganxsta Zoleet láthatjuk. Döglégynek egyébként egy év leforgása alatt három filmben is jutott szerep: a Le a fejjel! hóhérja után Christopher Lambert kaszabolja le a Metamorphosisban, most azonban ismét önmagát alakítja, sőt még zenekara, a Kartell is feltűnik a vásznon. „A legszebb leharcolt arcokat gyűjtöttük egy csokorba, igyekeztünk az ellenkultúrából választani” – mondta Bakács.
A forgatási helyszín kiválasztásakor több bérház is szóba került, végül azonban teljesen véletlenül bukkantak rá a Nagy Ignác utcai lebontásra váró gangos tömbre, ahol egy héttel ezelőtt elindulhatott a munka. A ház és lakásai gyakorlatilag műteremként funkcionálnak a stáb számára, ám annak költsége nélkül.
„Sokáig nem tudtam megfogalmazni, mi van velem"
Szabó Gábor operatőr és Sándor Pál (fotó: Szlovák Judit) |
A film kezdő képkockáinak rögzítésekor látta vendégül a produkció a sajtót, amikor a gang udvarát egy hatalmas esőzés során elönti az özönvíz. A sajtótájékoztatót így csupán este lehetett megtartani, hiszen reggelre a helyszín gyakorlatilag eltűnik a víz alatt. Az épület statikai állapotát természetesen megvizsgálták, és a vizes terhelést még kibírja ugyan a szerkezet, de a forgatás utolsó napján a házat mindenképpen lebontják. Sándor Pál rendező egyébként a bontásról készült képkockákat is szeretné beilleszteni a film végére.
Bakács Tibor Settenkedő a bérház udvarán rendezett bableves-partin elmondta, hogy a magyar film régi hagyományait szeretnék feleleveníti, ezért a Hunnia Filmstúdióba új életet leheltek, és együttműködésbe kezdtek az RTL Klubbal. A közös szinopszispályázat is ennek az együttműködésnek az első lépése volt, a szeptember elsején lezárult kiírásra mintegy ezer ötlet érkezett.
Sándor Pál szeme a filmben Szabó Gábor operatőr lesz. A forgatáson Super 16 mm-es technikát használnak két kamerás rendszerben (A B-kamera mögött Marosi Gábor ül, aki a vizes felvételekre való tekintettel derékig érő gumicsizmát viselt a forgatáson.) Az eljárásra azért esett a választásuk, mert nagy szabadságot ad használóinak: technikailag relatíve igénytelen, jóval kevesebbet kell például világítani, így közelebbi kapcsolatot biztosít a rendező számára a színészekkel. A színészek idős korára való tekintettek a forgatással töltött órák száma mindössze öt óra.
Sándor Pál a filmhu kérdésére elmondta, hogy hosszú kihagyás után végre rátalált egy olyan történetre, amit el akart mesélni. „Sokáig nem tudtam megfogalmazni, mi van velem, mi van velünk. Egy hosszú tanulmányúton voltam.” – fogalmazta meg a rendező. Mindehhez hozzájárult a Simó Sándorhoz fűződő életre szóló barátság elvesztése, amely nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a Noé bárkája című film története meg tudjon születni.
Bulla Elma és Szabó Ildikó Sándor Pál: Szeressétek Ódor Emíliát (1968) |
A cselekmény egy televíziós vetélkedő, ötmillió forint és egy Harley Davidson körül bonyolódik. A film világában kiemelt szerepet kap a kereskedelmi televíziózás, az egyik szereplő például ki sem lép az utcára, hanem a készülék teremtette medializált világban él. Sándor Pál nem lát ebben semmi rosszat: hiszen a televízióból csak azt kapjuk, amilyenek vagyunk.
Bakács Tibor Settenkedő szerint egy ilyen típusú film vagy telibe találja a magyar valóságot, vagy csúnyán mellélő. Ők mindenesetre vállalják a rizikót.