Az esettel a világ egyik legismertebb filmes online magazinja, az Indiewire is foglalkozott. A British Society of Cinematographers (BSC) határozott hangvételű nyilatkozatban elhatárolódott a cikk tartalmától, amihez később az American Society of Cinematographers (ASC) és további operatőri szövetségek, többek közt a HCA is csatlakozott.
Csepeli Eszter, a HCA egyik alapító-vezetője így fogalmazott a Facebook oldalán: "A Magyar Filmoperatőrök Egyesülete sem kíván válaszlépésével késlekedni: szolidaritásunk kifejezéseként és a hazai, valamint nemzetközi női operatőrök támogatására elindítunk egy kifejezetten női operatőrök számára létrehozott mentorprogramot."
Forrás: Camerimage
A botrány odáig fajult, hogy a brit filmrendező, Steve McQueen lemondta részvételét a fesztivál nyitóünnepségén, a Cannes-ban díjazott A szer rendezője, Coralie Fargeat pedig visszavonta filmjét a versenyprogramból. A Women in Cinematography részletes cikkben vázolta fel a Camerimage problematikus kapcsolatát a női operatőrökkel, a reprezentációjuk hiányáról, és hét pontba szedte össze, min kellene változtatnia a fesztivál vezetésének.
A Camerimage idei zsűrije, Cate Blanchett elnökségével szintén nyilatkozatot tett a témában, amiben "üdvözlik a nemek képviseletével kapcsolatos vitát". "Teljes szívünkből támogatjuk a valódi befogadás irányába történő szükséges elmozdulást, és a fesztiválok nagyszerű fórumot jelenthetnek az ilyen beszélgetésekben való részvételre és a pozitív változások előmozdítására.”
A 32. Camerimage operatőri fókuszú filmfesztivált november 16. és 23. között tartják a lengyelországi Toruńban.