Az utóbbi évtizedekben  nemcsak a  kultúrpolitika, a  pénzügyi- és fiskális hatalom, hanem maga a magyar filmes arisztokrácia is mostoha gyermeknek tekintette a dokumentumfilmet és méltatlan körülmények közé szorította.

Megalázott helyzetünket csak fokozta a magyar média elüzletiesedése és a kommunikáció legfőbb letéteményesének, a közszolgálati televíziók közönye, a forgalmazás erőtlensége.

Pedig a magyar értelmiség és alkotóművészet csúcsteljesítményei közt ott vannak a mi filmjeink; az egészséges öntudatot, a torzítatlan történelemszemléletet, társadalomismeretet kialakító és  a rendszerváltást sokban  előkészítő dokumentumfilmjeinket komoly értéknek tekinti a világ. A hatvanas évek óta nemcsak kritikai analízissel, de konstruktív, kreatív magatartással, értékteremtéssel, minták és példák adásával is hozzájárultunk a szerves tudatformáláshoz, a torzító tömegkommunikáció ellensúlyozásához.

Az utóbbi tizenöt évben  a dokumentumfilmes szakma nem jól használta ki a rendszerváltás adta lehetőségeket, és   a rendszerváltoztató politikai erők – sajnos – nem eléggé támaszkodtak a progresszív filmesek kommunikációs képességeire.

A  kultúrpolitika pedig vétkes módon hagyta, hogy  a privatizáció torz módon menjen végbe. Ez gyalázatos módon szétzilálta a magyar filmes szakmát; a dokumentumfilm készítő műhelyeket ellenérdekelt csoportokká züllesztette.
Filmes fórumaink megszűntek, a demokrácia nevében létrehozott alapítványi pénzosztás ellentmondásokkal terhelt, érdekképviseletünk nincs.

A FILMKÖR a dokumentumfilm szakma legfőbb, legitim szervezetének, operatív testületének tekinti magát és fordul minden érintetthez és érdekelthez, hogy közös erőfeszítéssel, organikus fejlesztéssel, a jogos követeléseink megfogalmazásával, a kultúrpolitikai irányítók meggyőzésével teremtsünk  értékteremtő múltunkhoz méltó jövőt a dokumentumkészítő műhelyek, gyártók, alkotók számára.

A FILMKÖR nyitott az  - értékrendünket és törekvéseinket vállaló - alkotócsoportok és szakmai műhelyek előtt, de elsősorban gazdasági társaságok (BT, KFT) és társadalmi szervezetek szövetsége kíván lenni.

Az alapító majd hatvan szervezet megválasztotta a FILMKÖR elnökségét, mely a részletes program kidolgozását és a szervezet irányítását végzi.
(elnökségi tagok: Dárday István, Dér András, Gulyás Gyula, Péterffy András, valamint  Kisfaludy András elnök)

Budapest 2005. június