Berlin központjában bámészkodók százai gyűltek össze, amikor Petersen és a főhőst alakító Brad Pitt megérkezett a 175 millió dolláros filmeposz premierjére. Az esemény kedvéért Berlinbe szállították és újra összeszerelték a trójai faló filmbéli mását is.
Wolfgang Petersen a második világháborús német tengeralattjáró történetével (Das Boot - A tengeralattjáró) az első filmes lett, akit német nyelvű filmmel a legjobb rendező Oscarjára jelöltek. Ezt olyan filmjei követték, mint a Micheal Ende-regényből készült A végtelen történet, a Célkeresztben Clint Eastwood-dal, a Vírus Dustin Hoffman-nal, Az elnök különgépe Harrison Ford főszereplésével, vagy a nemrégiben készült Viharzóna George Clooney-val.
Petersent elmondása szerint megdöbbentette, hogy a konzervatív jobboldal az amerikai politikát a katonai hadviselés irányába vitte.
Az iraki invázió a Trója máltai forgatásával egy időben kezdődött. "Nem tudtam elhinni. Azt éreztem, hogy 3000 év alatt semmi sem változott. Az emberek még mindig hamis indokokat állítanak ki, hogy elkezdhessenek egy bosszúhadjáratot", nyilatkozta a rendező az egyik német lapnak.
Miközben Petersen mindenképpen el akarta kerülni, hogy filmje Amerika-ellenes attitűdből készüljön, a forgatás közben egyre nyilvánvalóbbakká váltak a trójai és az iraki háború közötti párhuzamok.
"Miként Agamemnón lényegében hódító háborút indított Trója ellen, de az indok az volt, hogy meg kell menteni a szép Helénét a trójaiak kezéből - Bush elnök szintén eltitkolta a háború valódi motivációit." A rendező hozzátette: "Ma már nem csinálnék olyan filmet, mint Az elnök különgépe", ahol a Vietnamot megjárt amerikai elnök saját maga landol az elnöki repülőgéppel, melyet nem sokkal azelőtt még terroristák foglaltak el.
Ugyanakkor nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy Petersen nyilatkozata a Hollywood Reporter pénteki elítélő kritikáját követően hangzott el. A lap szerint a film a Gladiátorhoz képest félresikerült, ugyanígy elhibázza a hangot a videójátékokon edzett közönség előtt: primitív bronzkori fegyverekkel egymást cséplő katonákat lehet látni a vásznon.
Habár az Iliász nyomán készült a film, szó sem esik a görög istenekről - így az egész mitológiát meghamisítja, állítja a kritika. Peter O'Toole Priamosz király megformálásáért nagy dícséretben részesül, de a dialógusok "elcsépelt"-nek találtatnak, a csaták pedig "a rögbimeccseken látható tömegkarambolokhoz hasonlítanak, a cselekmény kusza és homályos".
A berlini premieren az Akhilleuszt alakító Brad Pitt elmondta: azonosulni tud a mitologikus figura szenvedélyeivel - mind a szerelemben, mind a csatatéren. "Szenvedélyes pasas volt. Azt hiszem, én is harca mennék az elveim védelme érdekében."