Az olasz képviselőház épületében hétfőn este bemutatták a Giorgio Perlasca életéről szóló, olasz-francia-magyar koprodukcióban készült film televíziós változatát. A Perlasca, un eroe italiano (Perlasca, egy olasz hős) című alkotást néhány nap múlva az olasz tévénézők is láthatják két részben a képernyőn.

Az olaszországi Palomar filmstúdió és a Focus Film összefogásából, valamint a RAI olasz állami televízió és a magyar Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által is támogatott film annak az embernek élettörténetét dolgozza fel, aki a második világháború idején magyar zsidók ezreinek mentette meg az életét. Alberto Negrin rendező tíz héten át forgatott Budapesten, a történet eredeti helyszínein.

Olaszországban két helyszínen - Milánóban és Rómában - tervezték előzetes vetítés formájában bemutatni a produkciót, mégpedig a január 27-én rendezendő olaszországi holokauszt-emléknap tiszteletére.

Pier Ferdinando Casini, az olasz képviselőház elnöke a vetítés előtti beszédében felidézte, hogy Perlasca 1944-ben, önmagát spanyol diplomatának kiadva, hamis menlevelekkel több mint ötezer zsidó életét mentette meg. Perlasca maga is fasiszta volt - emlékeztetett a házelnök -, de nyugodni képtelen lelkiismerete szembefordította őt azokkal, akik a zsidó nép kiirtására törekedtek.

A rendezvényen jelen volt az olasz kormány és a politikai élet számos jelentős személyisége, köztük Gianfranco Fini miniszterelnök-helyettes, a Nemzeti Szövetség (AN) főtitkára. Meghívott volt Amos Luzzato, az olasz zsidó közösség elnöke, akárcsak a film készítői, így maga a rendező, illetve magyar részről Sipos Áron, a Focus Film ügyvezető igazgatója, továbbá Győri Enikő római magyar nagykövet és Szabó Győző, a Római Magyar Akadémia igazgatója is.

Az alkotásnak hamarosan elkészítik a körülbelül másfél órás mozifilmváltozatát is, amelyet ősszel, az olaszországi kulturális év keretében mutatnak be Olaszországban.

A film főszerepét az egyik legnépszerűbb olasz színész, Luca Zingaretti játssza. A produkcióban szerepet kapott Klaus Maria Brandauer, Erlan Josephson, Matilda May, Garas Dezső, Koós Olga, Cserhalmi György, Stohl András, Szacsvay László, Reviczky Gábor, és Rudolf Péter. A film forgatókönyvét Stefano Rulli és Sandro Petraglia írta Enrico Deaglio tíz éve megjelent könyve, A jótett egyszerűsége alapján. A produkció operatőre Stefano Ricciotti, a díszleteket Gárdonyi László, a kosztümöket Gyarmathy Ágnes, a maszkot Forgách Erzsébet tervezte, a rendező első asszisztense Kolos István volt.

Giorgio Perlasca emlékét szeretettel ápolják Olaszországban. Ezt jelzi például, hogy Rómában utcát neveztek el róla. A Comói-tó partján emlékoszlop őrzi hősi helytállásának emlékét.
MTI