A Rotterdami Nemzetközi Filmfesztivál versenyében szereplő 14 film közül ötnek van női rendezője. A fesztivál – más fesztiválokon, például nálunk legutóbb a Titanicon is megfigyelhető – új tendenciája a digitális videózás, DV-technikával készült filmek előretörése, illetve a tradíciókat elvető, „hullámtörők”, filmnyelvi újításokat bevezető filmek megjelenése.

Todd Haynes: Far From Heaven
Julianne Moore
A 12 napos mozgóképi maraton január 12-én indul, nyitófilmje a Far From Heaven lesz, Todd Haynes amerikai rendező felfedezőútja az ötvenes évek külvárosi világába.

A fesztivál hatvan világpremiert tartogat nézőinek. Ebből nyolc indul a tizennégy szereplőt indító VPRO Tiger Award versenyében – a díj a legjobb első– vagy másodfilmes rendezők megmérettetése. A fesztivál társrendezője, Simon Field szerint ez a díj az ügynökök találkozóhelye is: az új tehetségek feltűnésének helyszínén.

A Tigerért versenyzők között van például Andrew Chand DV-filmje, ami Kína új városi szubkultúráját vette célba. A Welcome to Destination Shanghai Kína digitális forradalmának és a filmes hagyományokkal szakító, „robbanó” mozinak friss szószólója. Hasonlóan úttörő munka az angol Simon Pummel Bodysong című filmje, amely a világhálón is látható lesz.

Szintén a Tigerért versenyez a világon először itt látható dráma, a Grieta, az argentin Santiago Loza rendezésében, amely a fesztivál figyelmét a fiatal tehetségek és a fejlődő filmkészítés hazájára irányítja.

Míg a 120, a fő programban szereplő játékfilm közül 17 Ázsiából érkezik, ismételten az európai és amerikai filmek dominálnak – ebből Franciaország 13, Németország pedig 8 filmmel.

Az Egyesült Államokból érkező hét film között van Sean McGinly Two Days és Azazel Jacobs Nobody Needs to Know című alkotása, mindkettő világpremier.

Az öt női rendező jelenléte azért érdekes, mert ez a szám nagyobb a korábbi évekénél, és „valamennyien különböző országokból érkeznek” – mondja Field. Köztük van a világpremieres francia-brazil Jave Valley Elaine Caffe-tól és egy orosz film is, a With Love, Lilja, Larisa Sadilova rendezésében.