Román film nyerte a Transilvania nemzetközi filmfesztivált
Bogdan Mirica román rendező Caini (Kutyák) című filmje nyerte a 15. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál 15 ezer eurós fődíját. A fesztivál díjait szombaton késő este adták át Kolozsváron.
A román-francia-bolgár-katari koprodukcióban 2015-ben készült film egy városi fiatalemberről szól, aki egy távoli faluba érkezik, hogy eladja a nagyapjától örökölt földet, azonban azzal szembesül, hogy a nagyapja egy helyi bűnbanda vezetője volt, és a föld eladásához előbb le kell győznie a nagyapja bűntársait. A filmről helyszíni tudósításunkban így írtunk: „A film bővelkedik baljós jelenetezésben, feszültségben és intenzitásban, főhőse egy ártatlanul bajba keveredő, azonosulásra alkalmas kisember, aki ismeretlen és veszélyes környezetbe csöppen (a Szalmakutyák után szabadon), és a bűnügyi szál is kipipálható, az idős helyi rendőrfőnök ugyanis egy mocsárban talált, leharapott lábfej tulajdonosa után nyomoz, miközben hősünk bukaresti haverját mintha a föld nyelte volna el. De ez nem egy hagyományos thriller, inkább olyan műfajdarab, amit a minimalista művészmozijáról híres Romániából várni lehet. Tele van drámai hatású offscreen (képkereten kívüli) eseményekkel és ellipszisekkel (fordulatok elhallgatásával vagy alulrendezésével), amilyeneket Hollywoodban csak a Coen-fivérek mernek bevállalni. Nagyon lassú film, de az csak növeli a suspense-jét. És még szürreális humor is van benne, a megtalált lábról például Lynch Kék bársonya juthat eszünkbe."
A legjobb rendezésért járó díjat Avishai Sivan, az izraeli Tikkun című film rendezője kapta, a zsűri különdíját pedig a Rúnar Rúnarsson által rendezett Sparrows (Verebek) című izlandi-dán-horvát film vitte el. A legjobb alakításért járó díjat a zsűri David D'Ingeonak, a De l'ombre il y a (Egy árnyékos hely) című francia film főszereplőjének ítélte.
Életműdíjat vett át a fesztiválon Sophia Loren olasz filmszínésznő - aki ünnepelt résztvevője volt az egyhetes fesztiválnak -, továbbá Orosz Lujza, a Kolozsvári Állami Magyar Színház nyugalmazott színésze, aki az 1970-es, 1980-as évek több sikeres román filmjében szerepelt.
A fesztivál keretében rendezett helyi filmek versenyét a székelyudvarhelyi Simó Ibolya Tökéletes befektetés című rövidfilmje nyerte.
Megérkezett magyar mozikba a Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című rendezése, ami a gyerekek és a családok életéről és problémáiról szól játékos, elemelt hangvételben.
A Filmhu és az NFI közreműködésében készültő Filmgyár podcast adásaiban a hazai mozgóképipar, a filmfinanszírozás és a filmgyártás szakterületeiről beszélgetünk filmesekkel és a Filmintézet szakembereivel.
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.