2004. 02. 11. filmhu
A nemzetközi rövidfilm-zsűri tegnap kiosztotta díjait a Berlini Filmfesztivál versenyprogramjában és Panoráma szekciójában szereplő alkotások között. Az osztrák francia és dán összetételű zsűri Arany Medvéjét a Cigarettes And Coffee című 13 perces román film, Cristi Puiu rendezése nyerte el. A zsűri díját és Ezüst Medvét kapott a holland Karin Junger és Brigit Hillenius munkája, a Great!, különdíjat pedig az argentín Public/Private Christoph Behl-től.
A fődíjas kisfilm egy idős emberről szól, aki bemegy egy bukaresti étterembe. Egy fiatal, sikeres üzletembernek tűnő férfi asztalához ül, aki már a desszertjét fogyasztja. Beszélgetésük a két éve munkanélküli idős embernek felajánlott munkáról szól. Kiderül, hogy kár volt üres kézzel érkeznie az öregnek. Még úgy sincs esélye, hogy a vele szemben ülő fiatalember a saját fia.
A film elnyerte UIP és az Európai Filmakadémia 2000 eurós díját is, amellyel együtt jár egy automatikus jelölés is a 2004-es Európa Filmdíjra. A zsűri a román alkotást alacsony költségvetése ellenére is nagy hatásúnak találta. A film története egyszerű, de hatásos, emellett fantasztikus dialógusok vannak benne, indokolták döntésüket. A díjosztók szerint a film nagyon jól jellemez egy mély változásokon átmenő társadalmi közeget.
A Panoráma szekció filmjei közül az új-zélandi
Two Cars, One Night lett a legjobb rövidfilm. A zsűri indoklásában főszerepet kapott a gyönyörűen fényképezett fekete-fehér, az emberi kódokkal és viselkedéssel költőien dolgozó képi világ. A filmben a 9 éves Romeót és bátyját, Ed-et szüleik az autóban hagyják, amíg betérnek egy italra egy éjszakai bárba. A 11 éves Polly egy másik autóban jut hasonló sorsra. Romeó a várakozást halálosan unalmasnak találja, így aztán elhatározza, hogy megismerkedik a a lánnyal a másik kocsiban.
A New York Filmakadémia ösztöndíját
Fugue című filmjével az ausztrál James
Brown kapta. A történet középpontjában Luke öt szeretője áll, mindegyikük Luke szexualitásának más-más aspektusát emeli ki. A szexuális szenvedély és az ebben való hullámzás válik Luke személyiségének vezérfonalává. A film szerkezete a fúga zenei elvén épül fel. A zsűri úgy találta, hogy éppen ezzel a különleges ritmus- és formajátékkal ábrázolja a film hitelesen az emberi létezés szenvedélyeit és dilemmáit.
Különdíjban részesült a francia
The Bodyguard, Sandrine Dumas munkája. A film visszafogott és humoros stílusban számol be egy fiatal testvérpár bonyolult, a kamaszkor felé tartó felfedezéseiről és a rájuk leselkedő veszélyekről.