Mások azt állítják, hogy a film a regény zsenialitásával vetekszik. De vannak olyan vélemények is, hogy egy újabb trilógia klasszikus született, amit az első három Star Wars filmmel lehet egy lapon emlegetni.

„Fenséges, megindító és óriási: A Gyűrűk Ura: A király visszatér remekbeszabott filmes vállalkozás. Vannak problémák a filmmel, de nehéz lenne elképzelni Tolkien regényének pontosabb adaptációját” - írja a BBC – Films kritikusa.

A Variety a Star Wars és a Keresztapa trilógiával hasonlítja össze Peter Jackson kilenc órás filmeposzát. Todd Mccarthy szerint A Gyűrűk Ura igazi ritkaság, abban az értelemben, hogy a három rész közül az utolsó a legerősebb. Míg Lucas illetve Coppola nagy triptichonjai azzal bírtak klasszikussá válni, hogy a második rész lekörözte az elsőt, mindkét esetben a befejező epizódok lettek a leggyengébbek.

Jackson, aki egyben leforgatta a három részt, úgy tűnik a középső darabot rontotta el, és a végére tartogatta az igazán nagy dobást. Britek és amerikaiak, laikusok és szakemberek, udvariasak és szőrös szívű kritikusok egyaránt áradoznak a filmről, mely többek között, a történetvezetésben, a csatajelenetekben és általában a látványban, valamint a jellemek kidolgozottságában tesz túl az előző két részen.

A Király visszatér több mint 200 percnyi hossza ellenére rendkívül feszes alkotás, egyetlen felesleges másodperc nélkül.” - írja Mccarthy.

A Gyűrűk Ura: A király visszatér 2004. január 8-tól látható a magyar mozikban.