Az IKSZ pénteki közleménye szerint a filmet hirdető plakát összemossa a nácizmus és a kereszténység legfőbb jelképeit, a horogkeresztet és a latin keresztet, amikor egy nagyméretű horogkereszt alsó szárát egyenesen ábrázolja, így az latin keresztnek is nézhető. 

A horogkereszt és a latin kereszt azonosítását egyértelműsíti az IKSZ szerint a plakáton látható SS-tiszt és egy katolikus pap arcmása, a keresztek összemosása révén pedig a horogkereszthez tapadó gyűlölet a latin keresztre is áttevődik, s így a nácizmus emberiségellenes ideológiája és rendszere a katolikus egyházzal és annak híveivel azonosítódik. 

Az IKSZ szerint a plakátok nagy nyilvánosság előtt elkövetett izgatásnak minősülnek, alkalmasak vallási uszításra, ezért ennek megállapítását kérik a Fővárosi Főügyészségtől.

Franciaországban korábban elutasította egy párizsi bíróság egy katolikus csoport követelését, hogy tiltsák be az Ámen című film plakátját.

Az Ámen, Costa-Gavras a görög származású Oscar-díjas rendező filmje Kurt Gerstein SS-tisztről szól, aki úgy tudta, hogy a Cyklon-B gázt a tífusz megfékezésére szállítják a haláltáborokba. Amikor megbizonyosodik arról, hogy a gázt nagy töménységben emberek meggyilkolására használják, egyebek között az egyházat - XII. Pius akkori római pápát - igyekszik rábírni a holokauszt elleni állásfoglalásra. Ám az egyházfő hallgatott.  
 
Berecz Katalin a film magyarországi forgalmazója, a Budapest Film  munkatársa számított arra, hogy a katolikus egyház tiltakozni fog a holokausztról szóló, valós eseményeket feldolgozó alkotás kapcsán - közölte Berecz a film bemutató hetén, a múlt héten.

Szavai szerint a dokumentarista jellegű film - amely indult az ez évi Berlini Filmfesztiválon - nem kíván sokkolni, a haláltáborokat nem láttatja, 132 perc alatt elmesél egy valós történetet.

A Magyarországon mindössze három kópiával futó francia-német film - amely Rolf Hochhuth A helytartó című drámája alapján készült - 14-étől látható a Mammut, a Művész és a Puskin moziban.

A filmforgalmazó elmondta, hogy a kis költségvetésű, angol nyelvű, feliratos művészfilmet - a heves vitát kiváltó reklámkampány ellenére - Franciaországban kedvezően fogadták.

Berecz Katalin nem találta sértőnek a keresztény keresztet és a náci horogkeresztet "egyesítő" motívumot a film reklámplakátján, amelyet a Benetton egykori reklámembere, a viharos kampányairól elhíresült Oliviero Toscani készített.

A filmnek el kell jutnia a nézőkhöz, és a figyelemfelkeltő plakát abban segít, hogy a filmben ábrázolt tények közismertté váljanak - hangsúlyozta.

Ismertetése szerint az Önszabályozó Reklám Testület október 28-i véleményében egyhangúlag úgy foglalt állást, hogy a plakát magyar jogszabályokba, illetve etikai előírásokba nem ütközik. 

A Pesti Műsor 13-án megjelent számának címlapja is az Áment reklámozta. A Pesti Est cím- és hátlapon sem volt hajlandó lehozni a plakátot, amely a már megjelentetett különszám belső oldalán szerepel. A Budapest Film e két nyomtatott orgánumon kívül még a Mai Napban hirdetett volna, amely szintén elutasította a reklámanyag közzétételét. A napilap indoklása szerint a plakát kifejezetten alkalmas arra, hogy az olvasók nagy részének vallási érzelmeit vagy jó ízlését sértse.

Kitért arra, hogy a Toscani-féle plakát már látható az utcákon, illetve 20 ezer szórólap készült egyik oldalán az ominózus reklámfelülettel, hátoldalán pedig tartalmi ismertetővel.