"Sarkadi Imre nem hitte már, hogy találunk a valakit a lány szerepre, ekkor lejátszottam neki a próbafelvételt, és Sarkadi csak annyit mondott: Jézusmária!" - nyilatkozta Fábri Zoltán, a Körhinta rendezője Törőcsik Mariról a film 1956-os forgatása után.

1956-ban Párizsban igazi sztárként fogadták a Körhinta cannes-i bemutatója után. Jean Cocteau és Francois Truffaut is beálltak hódolói sorába, pedig még csak másodéves volt a budapesti Színművészeti Főiskolán az 1935. november 23-án, Pályon született Törőcsik Mari. "Anélkül, hogy a húszéves művésznő tudott volna róla, ő volt a fesztivál legnagyobb sztárja, ő érdemelte volna az Arany Pálmát" - írta Truffaut Törőcsikről. A színésznő húsz évvel később ezt az elismerést is megkapta Maár Gyula filmjében, a Dérynében alakított szerepéért.

1959-ben, a Gyalog a mennyországba című filmben egy fiatal színésznőt játszott, aki Latinovits feleségeként nehezen talál magára, miközben a valóságban már Bodrogi Gyula felesége volt, és a diploma utáni három évben tíz filmben játszott (Vasvirág, Szent Péter esernyője, Szeressétek Ódor Emíliát). Ekkor szerződött a Nemzeti Színházba is, ahol a Vízkereszt, vagy amit akartok Violájaként kezdte a színpadi karrierjét. Türelemmel segítették mind a nagy színészek, mind az igazgató, Major Tamás. Saját bevallása szerint a színházban tanulta meg a szakmát, annyira, hogy nemsokára Rómeó Júliája, Csongor Tündéje és Lear király kedvenc lánya, Cordelia lett.

Mészáros Márta rendezőnő szerint Ruttkai Éva mellett Törőcsik Marinak köszönhető, hogy egyáltalán van eredeti női figura a magyar filmekben, na meg persze a rendezőinek, Fábri Zoltánnak (Édes Anna) és Máriássy Félixnek (Külvárosi legenda).

Makk Károly több filmjében is szerepelt, mint például 1963-ban Sarkadi Imre Elveszett paradicsomában, a Macskajátékban és a 1971-es cannes-i díjas Szerelem női főszerepében, ez utóbbiért Chicagóban a legjobb női alakítás díjat kapta, amelyet berakhatott az otthoni vitrinbe a Balázs Béla-, Jászai Mari-díj mellé. Későbbmég ide került számos nagy nemzetközi filmfesztivál díja, valamint a Kossuth-díj is. Nemzetközileg az egyik legelismertebb színészünk, akit Chicagótól Karlovy Varyig, Taorminától Moszkváig és Cannes-ig a mai napig a világsztárok között tartanak számon. 1997-ben a Magyar Köztársasági Érdemrenddel tüntették ki. 

Közben a Nemzeti Színházban töltött tizenkét év után Győr, majd tíz évig a MAFILM társulata, azután Szolnok következett. Ismét férjhez ment, ezúttal Maár Gyula rendezőhöz. 73-ban megszületett Teréz nevű lányuk, majd örökbe fogadtak egy hatéves, Son nevű vietnami kisfiút is a hanoi árvaházból. Férje 96-ban portéfilmet készített Törőcsik Mari címmel. A színházban Júliából dajka lett, majd Kurázsi mama és Spiró Csirkefejének a vénasszonya.

A 80-as évektől vígjátékokban is szerepelt, mint például Tímár Péter Csapd le csacsijában, Gárdos Péter Szamárköhögésében, illetve Eszenyi Enikő, Rudolf Péter partnere volt A Skorpió megeszi az Ikreket reggelire című filmben. A 90-es években olyan filmdrámákban játszott, mint Erdélyi János és Zsigmond Dezső Indián tele vagy Janisch Attila Hosszú alkonya.

2001-ben, a hatvanhatodik születésnapján Inganga, a százéves anyakirályné szerepét alakította a Katona József Színházban, Weöres Sándor Szent György és a Sárkány című darabjának premierjén.

Idén szeptemberben az kavarta fel a művésznő körül a kedélyeket, hogy Bosnyák Miklós, a Nemzeti Színház megbízott vezérigazgatója fel akarta bontani a szerződését és az elmaradt A Lear király női változatának címszerepe helyett nem ajánlott fel újabb szerepet a színésznőnek, hanem kártérítést akart fizetni. Egy hónappal később, jogi úton sikerült csak a nemzet színészének megállapodnia a Nemzeti vezetőivel, hogy mégis tagja maradhasson a Nemzetinek és Román Sándor táncszínházának 2003-as márciusi premierjén felléphessen a Duna-parti teátrumban.

Törõcsik Mari legújabb filmszerepeiben nincsenek ilyen nehézségek. Darvas Iván és Garas Dezsõ partnere volt az áprilisban befejeződött Egy hét Pesten és Budán Makk Károly- filmben. Jelenleg pedig az eddig operatőrként dolgozó Kardos Sándor Telitalálat című filmjének forgatásával van elfoglalva. A történet 56-ban játszódik, Törőcsik partnerei Gáspár Sándor, Szalay Mariann és Szirtes Ági.