Az augusztus 2-án befejeződött egri Filmművészeti Nyári Egyetemen elfogadták a Nemzeti Filmszínház Hálózat létrehozásának tervezetét. A vitaanyag megtárgyalásának meghívott előadói Jancsó Miklós, Kósa Ferenc filmrendező, parlamenti képviselő, dr. Gombár József, az MTV kuratóriumának tagja és Reichenberger János, az NKÖM főtanácsosa voltak.

Kiss Lajos főszervező a filmhu kérdésére elmondta, hogy a résztvevők elfogadták a tervet, mindössze kisebb módosításokra lesz majd szükség.

A nemzeti filmszínház hálózat azt jelenti, hogy a nagyobb mozikból álló hálózat adott százalékban döntően európai és magyar filmeket vetít majd, tehát programját tekintve különbözik a multiplex, illetve az art-mozihálózatoktól is .

A hálózat azokat a városokat érinti elsősorban ahol a multiplexek mellett hagyományos mozik is vannak (pl. Szeged), sőt, a kisebb városokat is (pl. Makó, Gyöngyös, Kiskunfélegyháza, Eger).

Hogyan képzeljük el a kb. 50 moziból álló hálózatot? Egy kisvárosi mozi műsorában úgy jelentkezik, hogy a hét adott napjain európai, a többi napon a megszokott amerikai filmeket vetítik. Egy nagyobb mozi esetében ugyanez a megosztottság a termeken belül történik majd.

A hálózat elindítása Kiss Lajos szerint nehéz lesz, hiszen a támogatási rendszer nem megoldott - pályázatokkkal válhat lehetségessé. A kópiaellátás is problémás, azonban erre is megoldást kell találni a filmszakma segítségével, hiszen a vidéki nézők igényeit ki kell elégíteni.

Kiss Lajos hangsúlyozta, hogy a hálózat elsődlegesen értékterjesztő funkciót kíván ellátni, és egy országos felmérést követően az annak megfelelő nézői igényeket kilégíteni. Figyelembe kell venniük azt is, hogy az érintett mozikör milyen műszaki feltételekkel rendelkezik, majd az adott önkormányzatokkal kell megállpodni, végül a parlament kulturális bizottságához fordulnak.