2001. 07. 13. filmhu
Új MTV-elnök: szakmai döntés vagy politikai bunda?
Az Országgyűléstől vár segítséget a Magyar Televízió súlyos anyagi válságának megoldásához a köztévé csütörtökön megválasztott új elnöke, Mendreczky Károly. Az eddigi ügyvezető pályázatát a jelöltállításkor a kizárólag kormánypárti delegáltakból álló kuratóriumi elnökség négy tagja közül három minősítette a legjobbnak, egy szavazatot kapott Szenes Andrea. (A támogatás nélkül maradt másik két pályázó Bara István és Friderikusz Sándor volt.) A csütörtöki teljes, civil szervezetek képviselőivel kiegészített testület nagy többséggel – 19 igen, 4 nem ellenében – elfogadta az elnökség javaslatát.
A köztévé 45 éves új elnöke mintegy húsz éve dolgozik a Magyar Televízióban, volt osztályvezető, stúdióvezető, főmunkatárs, főosztályvezető. Programigazgatónak már az előző elnök, Szabó László Zsolt nevezte ki. Alelnöki megbízatását is hivatali elődjétől kapta, két héttel Szabó február végi lemondása előtt. Az előkészített váltást követően az összeférhetetlenség miatt az 1998-as választásokon még induló Mendreczky felfüggesztette Fidesz-tagságát és a budai Várkerület önkormányzatának kulturális bizottsági elnöki tisztségét. Az elnökké választását követő sajtótájékoztatóján Mendreczky közölte, hogy megszünteti az összeférhetetlenséget. A médiatörvény szerint nem lehet az MTV elnöke, aki a pályázatot megelőző két évben párttisztséget viselt. Mendreczky szerint azonban ez önkormányzati, és nem pártpozíció volt.
A korábbi ügyvezető szerint megválasztásában szerepet játszott eddigi tevékenysége, hiszen az első hat hónapban az előző év hasonló időszakához képest 900 millió forinttal csökkentette a költségeket, miközben nőtt a Magyar Televízió nézettsége.
A Népszabadság kérdésére az új tv-elnök megerősítette, hogy további létszámcsökkentés várható, de a fűnyíró elv helyett alapos szakmai elemző munka után. Az utolsó simításokat végzi a második féléves üzleti terven, amelyek főbb számairól nem árult el részleteket. Elődjétől eltérően Mendreczky nem tervezi, hogy a bevétel érdekében túlad a tévé archívumán. Ugyanakkor a kuratórium elnökével egyetértésben hangsúlyozták, hogy a tévé talpraállításához nélkülözhetetlen az Országgyűlés segítsége.
Mendreczky a kilencedik, aki a rendszerváltás óta lehetőséget kap az MTV irányítására. Mandátuma négy évre szól, a korábbi vezetők közül azonban senki nem tudott a posztján maradni két és fél évnél hosszabb ideig.
Az ügyvezető esélyeit jelentősen növelte, hogy a legnagyobb vetélytársának tartott Friderikusz Sándor elképzeléseiről kiderült, hogy annak döntő többsége megegyezik a szintén erre a posztra pályázó Székely Ferenc 1996-os pályázatával. Székely ezt nem kívánta kommentálni, és ezzel kapcsolatos kérdésekre Friderikusz sem válaszolt. - Senki előtt sem lehet kétséges, hogy szakmai döntés született, amikor Mendreczky Károlyt választották az MTV új elnökévé - e szavakkal gratulált a győztesnek a nagykuratórium döntését követően Friderikusz.
- Gratulálok a győztesnek, és őszintén bízom abban, hogy a magyar közszolgálati televízió is győztes lesz mindannyiunkkal együtt - olvasható Szenes Andrea közleményében. "Bízom benne, hogy a jövőben nem az elnöknek lesz televíziója, hanem a televíziónak elnöke." Szenes Andrea megfogalmazása szerint, ha megvalósítanák kedvenc ötletét, amely az m2-tőt hírcsatornává alakítaná, annak legalább úgy örülne, mintha ő nyerte volna meg a pályázatot - zárul a közlemény.
A Magyar Televízió további sorsát elsődlegesen az új elnök üzleti terve határozza meg. Javaslata alapján a Fidesz nyitott arra, hogy a közszolgálati televíziózást anyagilag támogassa az Országgyűlés, ehhez azonban az ellenzék együttműködése is szükséges – hangzott el a Fidesz országos elnökségének ülése után tartott sajtótájékoztatón. Szalai Annamária, az Országgyűlés kulturális bizottságának fideszes tagja szóvá tette, hogy az ellenzéki pártok nem támogatták a médiatörvény uniós belépéshez szükséges módosításait, valamint az MTV gazdasági konszolidálását.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezető-helyettese kijelentette: ami a televízióban csütörtökön történt, azt sportnyelven bundának nevezik. Egy előre lejátszott mérkőzés eredményhirdetése történt, amiből kiderül, a televíziót a kormányzat továbbra is „politikai wurlitzerének” tekinti, amely némi közpénz juttatása fejében a kormány politikai kívánságműsorát adja. Az új elnöktől azt várja az MSZP, hogy megválasztása körülményei ellenére működjön közre a közpénzek elszivárgásának megakadályozásában.
Várhelyi András (FKGP) kiemelten fontosnak tartja a választásokhoz közeledve a hírpolitikáért való felelősséget, s reméli, a tévéelnök radikális változtatásokat hajt végre. – Ki az a Mendreczky Károly? – tette fel a kérdést Pető Iván (SZDSZ), aki kíváncsi arra, hogy az új elnök mivel érdemelte ki a bizalmat. – A MIÉP elfogadja az új elnököt és sok határozottságot kíván neki annak érdekében, hogy rendet teremtsen a műsorokban, illetve megszüntesse a pazarlást a gazdálkodásban – szögezte le Csurka István pártelnök. – Az MDF üdvözli Mendreczky Károly elnökké választását, aki jól ismeri az MTV működését, s tevékenysége a televízió konszolidációjához fog vezetni – jelentette ki Balogh László képviselő.
(Népszabadság / MTI / Magyar Nemzet)