Belső vizsgálat indult az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóságon annak megállapítására, hogy a Napoleon című film forgatása kapcsán miért engedtek a szükségesnél kevesebb vizet a szigetközi vízpótló rendszerbe.

Valószínűleg jó szándékú segíteni akarás miatt tértek el az illetékesek a szabályzatban rögzített vízpótlási rendtől - mondta lapunknak Baross Károly, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Édvig) helyettes vezetője. Az eddig megismert tények arra engednek következtetni, hogy egy híd építését akarták megkönnyíteni a vízszint átmeneti apasztásával. A történtek tisztázására belső vizsgálat indult, amelynek eredményét a jövő hét közepén teszik közzé, tette hozzá Baross Károly.

A legfrissebb felmérések azt mutatják, hogy a vízhozamcsökkenés nem okozott komolyabb károkat. Kisebb halpusztulást tapasztaltak ugyan, de jóvátehetetlen baj nem történt - közölte Kárpáti László, a Fertő-Hanság Nemzeti Park igazgatója.

A vizsgálatot azt követően rendelte el az Édvig, hogy napvilágot látott: a Napóleon életéről szóló francia szuperfilm forgatásához épülő díszlethidak készítésének időszakában három napig kevesebb vizet engedtek a vízpótló rendszerbe az előírtnál. Ezt, illetve a stáb jelenlétét elsősorban a helyi erdőgazdaság kifogásolta, melynek fővadásza attól tart, hogy a pirotechnikai eszközöket használó forgatás megriaszthatja a vadállományt. Törzsök Gyula szerint természetvédelmi területen Nyugat-Európában máshol aligha engedélyeznék ilyen, több száz statisztát megmozgató csatajelenet felvételét. Kárpáti László viszont arról tájékoztatta lapunkat, hogy a legzajosabbnak ígérkező felvételeket a védett területeken kívül veszik fel.

Nem volt és nem is lesz botrány a nemzetközi koprodukcióban többek között Magyarországon készülő Napóleon-film forgatásával kapcsolatban - mondta a Magyar Hírlapnak André Szőts producer. Szőts kifejtette, hogy a film magyarországi forgatási helyszíneit tavaly szeptemberben jelölték ki. A producer kijelentette, hogy idén márciusban az érintett hatóságoktól minden szükséges engedélyt megkaptak. A szerződésekben vállalták, hogy a forgatás után az esetleges károkat megtérítik, illetve rendbe hozzák a területet. A Szigetközben működő erdészet képviselőivel pedig külön pénzügyi megállapodást kötöttek, amelyben szerepel egy több millió forintos kompenzációs költség. Ezt André Szőts elmondása szerint már ki is fizették. Az erdészet ezt azért kérte, mert jelentős bevételkiesést jelent számukra, hogy a szeptemberi forgatás időpontjában több külföldi bérvadász távol marad az adott területtől.

Információink szerint Árpa József, a TV2 műszaki és gyártási igazgatója pénzügyi követeléssel állt elő, mert az egyik díszletet - egy híd cölöpét - az ő tulajdonában lévő szigetközi területen állították fel. André Szőts közölte, hogy ebben az ügyben is sikerült megegyezésre jutni, s ezt a televíziós szakember is megerősítette, mondván, a megkötött szerződés arról szól, hogy a természetben nem tesznek kárt a filmesek és elvonulásuk után rendezik a területet.
(Magyar Hírlap)