Ülésezett a Mozgókép Koordinációs Tanács
A Nemzeti Filmiroda közleményében beszámolt arról, hogy a Nemzeti Kulturális Minisztériummal együttműködve április 7-én összehívták a Mozgókép Koordinációs Tanács 2005-ben tartandó első ülését.
A Filmtörvény által létrehozott testület célja elsősorban a magyar mozgókép állami finanszírozásában szerepet vállalók közötti kommunikáció, koordináció számára intézményes hátteret biztosítani. Stratégiai kérdésekben dönt, ajánlásokat fogalmaz meg, a tagok elsősorban egymás közötti megállapodásaiban juttathatják érvényre az itt született közös határozatokat, irányelveket.
Az ülésen négy szektor képviseltette magát: a minisztériumok, a közpénzek felett diszponáló támogatók, a közszolgálati és kereskedelmi televíziók, valamint a szakma képviselői. Az első, "seregszemle" jellegű találkozón jelen voltak:
Minisztériumok:
Bozóki András, Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, miniszter
Schneider Márta, Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, helyettes államtitkár Zachar Balázs, Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, Audiovizuális Főosztály, osztályvezető
Hornungné Rauh Edit, Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium, helyettes államtitkár
Orbán Anikó, Oktatási Minisztérium, közoktatási helyettes államtitkárság, referens
Galló Dóra, Informatikai és Hírközlési Minisztérium
Monostori Katalin, Környezetvédelmi Minisztérium, helyettes kabinetfőnök
Közpénzt osztó támogatók, koordináló intézmények:
Grunwalsky Ferenc, Magyar Mozgókép Közalapítvány
Hanák Gábor, Magyar Történelmi Filmalapítvány
Kovács György, ORTT
Harsányi László, Nemzeti Kulturális Alapprogram
Taba Miklós, Nemzeti Filmiroda
Kiss Enikő, MediaDesk
Televíziók:
Baló György, MTV kulturális igazgató
Juhász István, Duna TV főgyártásvezető
Sós Ágnes, MTM-SBS Televízió RT (TV 2)
Szarvasi Zoltán, RTL Klub
Szakmai képviselők:
Szomjas György, Magyar Filmművészek Szövetsége, Filmszakmai Kerekasztal
Port Ferenc, Magyar Filmművészek Szövetsége, Filmszakmai Kerekasztal
Szekeres Dénes, Magyar Filmművészek Szövetsége, Filmszakmai Kerekasztal
Az első ülés elsősorban a pályázatok összehangolásáról, azaz az állami pénzek hatékonyabb felhasználásáról szólt, amelyet a fenti szektorok közötti egyeztetés útján lehet elérni.
A napirendnek megfelelően a Tanács először elfogadta az ügyrendet és a munkatervet, majd a tagok megvitatták a pályázatok összehangolásának, valamint a kereskedelmi televíziók a filmgyártásban való hatékonyabb részvételének lehetőségét.
A 2004 nyár elején megnyitott Nemzeti Filmiroda a negyedéves ülések közti szakértői munkát szervezi és bonyolítja, az elfogadott munkatervet a jegyzőkönyv alapján elkészíti, a tagoknak elküldi, publikálja weboldalán valamint az ülések között további szakértői szintű egyeztetéseket kezdeményez, a döntéseket az ülésre előkészíti.
Sós Judit, a Filmiroda sajtóügyeivel is foglalkozó nemzetközi referense a filmhunak elmondta, a Tanácsnak volt már korábban is ülése, a most jelenlévő emberek szoktak tehát találkozni, de ez volt az első, a törvény által előírt hivatalos ülés. A legfontosabb előrelépésnek az tekinthető, hogy megállapodtak: az ülések között különböző szakmai találkozókra kerül majd sor, így a következő alkalommal már szakértők bevonásával tárgyalhatnak mélyebb és valós problémákról.
Így kezelni kívánják például a jogdíjakból adódó problémákat (az MTV 800 milliós jogdíjtartozást halmozott fel az utóbbi időkben), és a FilmJus bevonásával megpróbálnak kidolgozni egy olyan árrendszert, amely mindenki számára elfogadható és működőképes.
A másik nagyobb téma a befejezési garancia kérdése, mely a filmek megvalósíthatóságát biztosítaná. Végül pedig a pályázati naptár koordinációjával párhuzamosan tárgyalni fognak egy esetleges közös alap létrehozásáról is, mely több forrás bevonásával az MMK és az ORTT együttesen létrehozott tévéfilmes pályázatát tekinti mintának. Mint Sós Judit elmondta, a közpénzeket elosztó támogatók össze szeretnék hangolni pályázataikat egymással és az uniós kiírásokkal is, hogy a filmek finanszírozása minél hatékonyabb módon történhessen. Ennek kapcsán merült a közös alap létrehozásának esélye is.
A mostani ülésen tehát a résztvevők megállapodtak, hogy a következő alkalomra mindannyian szakértőket fognak delegálni, és akkor már érdemi döntések is születhetnek a fenti témákban. A Filmiroda munkatársa elmondta: amellett, hogy a jelenlévők részéről mindenhonnan nagy nyitottságot lehetett érzékelni, az ülésen az összes résztvevő számonkérte a kereskedelmi televíziókon, hogy miért nem tartják be a médiatörvényben számukra előírt kötelezettséget a magyar mozgókép támogatása ügyében. Ez ellen a tévék képviselői egymást támogatva védekeztek.
Az ülésről szóló részletes jegyzőkönyv még a héten felkerül a Filmiroda honlapjára.
Adóigazolások, koprodukciók
2005 első negyedévében a Filmiroda 78 760 000 forintról adott ki adóigazolást 15 különböző produkció számára: játékfilmeknek, 5 dokumentumfilmnek és 2 kisjátékfilmnek.
Az első negyedévben két európai koprodukció forgatott hazánkban, melynek munkálatai nemrég értek véget: a Joy Division című filmet a Magyar Filmkapcsolat KFT. gyártotta, a Velvet Side of Hell című filmet pedig az Eurofilm Kft. Mindkét produkcióban Magyarország koprodukciós partnerként vett részt.
Jelen pillanatban forgató produkciók, melyeket a Nemzeti Filmiroda nyilvántartásba vett és pénzügyi elszámolás alatt állnak, hogy igénybe vehessék a húsz százalékos adókedvezmény formájában megjelenő közvetett állami támogatást:
- Copying Beethoven című koprodukció magyar részvétellel, melyet szintén az Eurofilm gyárt. Rendezője a lengyel származású, merész és szókimondó Agnieszka Holland (A titkok kertje 1993, Teljes napfogyatkozás 1995), aki indulásakor Andrzej Wajda munkatársa lett, forgatókönyveket írt neki, valamint Zanussinak lett rendezőasszisztense. A film főszereplői Joe Anderson, Ed Harris és Diane Kruger.
- Christopher Lambert és Blanca Marsillach főszereplésével készülő The Day of Wrath (A harag napja) című filmet a Laurinfilm gyártja, koproducerek: IMS 5 Nagybritanniából és a spanyol Taznia Media S.L. A filmben kisebb szerepekben láthatjuk majd Gryllus Dorkát és Oroszlán Szonját is.
- Pálfi György legújabb játékfilmje, a Taxidermia, amely magyar koprodukció brit és osztrák részvétellel az Eurofilm gondozásában jelenleg Ausztriában forgat.
- Az érsek látogatása című magyar-román-olasz koprodukció Kamondi Zoltán rendezésében az Eurimages támogatásával valósulhat meg, jelenleg Erdélyben forgat.
- Az Egy szoknya, egy nadrág című klasszikus feldolgozását az Európa 2000 Kft. gyártja.
- A DYN Rt. már legyártott 30 epizódot a Sztárvár című televíziós sorozatból és előreláthatólag még 120 epizód forgatására kapnak megbízást a jövőben.
Art mozik, korhatár
Életbe lépett az Art mozik besorolásáról szóló rendelet. A Filmirodánál regisztrált art mozik tehát hozzáférhetnek a normatív állami támogatásokhoz. Nagyságrendileg 40 moziról van szó, melyek közül kétharmad vidéki, egy harmad budapesti mozi.
A Filmiroda a forgalmazók figyelmébe ajánlja: a 24/2004 NKÖM rendeletben meghatározott korhatárkategóriák rugalmas formátumú, nagyítható, változtatható .ai illetve .esp kiterjesztésű piktogramjai az Iroda honlapjáról a forgalmazók grafikusai számára letölthetőek.