Aktualitását az adja, hogy hamarosan Magyarország is tagja lesz az Európai Uniónak, azaz csatlakozik az  európai nemzetek összhangját erősítő szervezethez. Ezért lehet ma is érdekes a történelemnek ez az epizódja, amelyben a népek közötti szolidaritás az általános folyamatok ellenében is képes volt kibontakozni. A Szovjetunió által megtámadott finn nép szabadságharcának megsegítésére nemcsak az északi szomszédok, a svédek és a norvégok mozdultak meg, hanem az angolok, az olaszok, a franciák és nem utolsósorban a magyarok is. Filmünk a finn-magyar kapcsolat dokumentálásán keresztül ezt a sokszínű egységet is érzékeltetni kívánja. 

A gróf Teleki Pál kezdeményezésére 1939 telén félig-meddig titokban toborzott 341 önkéntes kiképzésének, kalandos Finnországba juttatásának és Lapuában majd Lapperantában töltött szolgálatának érdekes történetét úgy kívánjuk ábrázolni, hogy a történelmi ismereteken kívül a nézők érzelmileg is átélhessék az őszinte segíteni akarás emberi példáját. Szerencsére van még, aki él az önkéntesek közül, akit meg lehet szólaltatni, s egyikőjük unokája, aki kíváncsi a nagyapja történetére és magára a történelemre is, végigjárhatja az utat, felidézve és kommentálva az eseményeket, nyomozva a régi idők után. A konkrét képek, archív felvételek mellett így megjelenhet a jelen is, mivel a narrátor ugyanazt az utat járja végig, amelyet annak idején az önkéntesek. megkezdődött. A Lapuában töltött időt nemcsak a fennmaradt fényképekkel, képeslapokkal, de az ott élő emberek emlékein keresztül is dokumentálni szeretnénk.

A filmet elsőként az Országos Rádió és Televízió Testület támogatta, majd az MMKA Népszerű-tudományos szakkollégiuma, bemutatója a Duna Televízióban lesz.