A Walesával és a Grand Budapest Hotellel nyitott a Tabán (Fotó: Balla Dávid)
A Tabán mozi (mostantól Tabán Kinotéka) újranyitását az az ötéves együttműködési megállapodás tette lehetővé, melyet csütörtökön írt alá Nagy Gábor Tamás, az I. kerület polgármestere és Körösvölgyi Zoltán. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy az önkormányzat évi ötmillió forinttal támogatja a mozi működését, a fenntartó pedig vállalta, hogy a kerület diákjai, valamint a 60 év felettiek féláron válthatnak jegyet a legtöbb előadásra. A mozi belső tere az elmúlt hetekben megújult, a nagyteremből eltávolították a régi tolmácsfülkét, így a férőhelyek száma 76-ra bővült (a kisterem befogadóképessége 28 fő). A digitális vetítő- és hangrendszer mellett megőrizték a 35 mm-es analóg gépet is, melyet főleg a filmklubok hasznosíthatnak. A két termet a filmművészet két klasszikusáról, Kubrickról és Felliniről nevezték el.
Körösvölgyi Zoltán gyerekként a Tabánban látta élete második filmjét, a Zorrót
Az első filmet csütörtök kora délután adta a Tabán, és ahogy Körösvölgyi Zoltán emlékeztetett rá, a héten már premier- és premier előtti vetítést is tartanak a moziban. A tervek szerint filmnapok is lesznek a Tabánban. Bővebb információ a mozi honlapján és Facebook-oldalán érhető el.
A Tabán meg én
Az a sajtótájékoztatón is többször elhangzott, hogy a helyiek, de általánosságban véve a budapestiek is különleges viszonyt ápolnak a Tabánnal, hiszen sokakat személyes emlék, élmény fűz a most újranyitott budai mozihoz. (Körösvölgyi Zoltán például a megnyitón elmondta, hogy a hetvenes évek közepén itt látta élete második filmjét, a Zorrót.) Az újranyitás jó alkalmat kínált arra, hogy kicsit utánajárjunk: hazai filmeseink közül kinek milyen emlék ugrik be, ha a Tabán mozira gondol.
Dyga Zsombor:
„Én a Tabánban Neil Jordan Crying Game-jét láttam először, voltam vagy 20, és egy tabáni séta is kevés volt, hogy feldolgozzam azt az életre szóló élményt. Akkoriban ilyesmit csak a Tabán vetített.”
Mátyássy Áron:
„Számomra a Tabán mozi eléggé összekapcsolódik az Odeon videotékával, ahol tékásként néha beszerveztek helyettesíteni, amikor az állandó kollégák nem értek rá (az én bázisaim a Corvin és a Hollán téka voltak). De évekkel korábban a Tabánban láttam Lars von Trier Europa című filmjét filmkópiáról. Korábban tévében már találkoztam vele, úgy 17 évesen el is határoztam utána, hogy filmes akarok lenni, de a Tabán-vetítés során új dolgokat tudtam meg a filmről. Például, hogy vannak benne színes, vagy színezett részek is. Ez újabb fantasztikus rétegeket adott hozzá ahhoz a – számomra – fekete-fehér alkotáshoz, amit egy nyaralás során egy Junoszty tévén néztem végig. Nagyon szerettem a régi, megszűnt budapesti mozik fotóiból készült összeállítást az előtér falain - jó, hogy a Tabán egyelőre még nem csatlakozik a panoptikumhoz.”
Pápai Pici:
„Amikor az EXem még a jelenem volt és friss szerelmünk épp szárba szökkent, bemutatott a bandájának, akik mind ott voltak a Tabánban, a Kolorádó Kid ment akkor. Ott volt mindenki, aki számított és akkor még én is számítottam.”
Reisz Gábor:
„Gyerekkoromban gyakran a nagynéném vigyázott ránk a testvéremmel. Imádta a filmeket, mi pedig állandóan moziba akartunk menni. Négy mozi volt közel hozzánk: Alkotás, Ugocsa, Átrium és a Tabán. Tabán még van. Legyen.”
Tóth Barnabás:
„2003-ban Simonyi Balázs elcipelt a Sátántangóra a Tabánba. Vittünk egy nagy csomag háztartási kekszet meg egy üveg Unicumot. Rettenetesen szenvedtem a film alatt, szitkozódtam, Balázs folyamatosan nyugtatgatott és próbált lebeszélni arról a két szünet alatt, hogy hazamenjek. Ő már látta és nagyon szerette korábban a filmet. Utólag hálás vagyok neki, mert már másnap hatni kezdett, és azóta is dolgozik bennem, pláne a regény olvasása után.”
Török Feri:
„A Tabánban volt az első Filmhu Filmklub: a Moszkva tér mozibemutatója előtti nyáron vagy tavasszal (2001), az első kópia első tekercsét vetítettük, Tilla rendőrruhában vezette a műsort mint delegált ízlésrendőr, vicces volt.”