Visszahúzódó szövegelés, erősebb képek
Az 1 héttel és az Undorgrunddal egymást követő filmszemléken díjat nyerő alkotó legújabb filmjében is abban a mikrokörnyezetben mozog, amihez leghitelesebben a VIII. kerület nyújt díszletet. A film röviden egy strici és két kurvájának története, ami Molnár Róbert - az 1 hét egyik szereplője- néhány oldalas filmnovellájából indult. Marad tehát a mocskos utcai sztori, a peremen kallódó figurákkal, akik a számukra megoldhatatlan csapdahelyzetekben vergődnek.
Az élet császára 1 hét |
A rendező új filmjében operatőrével, Másik Szőke Andrással, arra törekszik, hogy visszahúzódjon a verbalitás, amely Császi piti, bűnözésből élő karaktereire jellemző. A utcai szövegelés mellett körülbelül azonos teret kapnak a dialógusok nélküli, vizualitásra épülő jelenetek. A történet saját képi logikájának megteremtésében az alkotó segítségére volt az SZFE gyakorlati oktatása is.
A tervek szerint a felvételek április végén, május elején kezdődhetnek, és május közepéig tartanak. Az elkészült filmet pedig a következő szemlén kívánják bemutatni az alkotók.
Jelenleg a helyszínkeresés és szereplőválogatás folyik. „A keresés nehezebb, mint gondoltuk, mert VIII. kerületben találtunk megfelelő, régi bérházakat, de sokat közülük lezártak a kerület rendezése miatt.”
Bevállalós színésznők előnyben
Ugyanilyen fontos a két női főszereplő keresése. Bevállalós női aktorokat nem egyszerű találni az 1 hétben és az Undorgrundban alakító Horváth Kristóf mellé, mert több szex-jelenet is lesz a Gyengébb napokban. A stáb jelenleg semmivel nincs elkésve, és reményei szerint a nyáron készülő filmet az időjárás is támogatni fogja.
Katarzis nélkül Undorgrund |
A rendező előző két filmjében inkább a hosszabb snittes dokumentarista hatások érvényesültek, de az esetlegesség most is teret kap. Császi Ádámra nagy hatással vannak a Budapesti Iskola filmjei is azzal, hogy „a maguk idejében szociális témák feldolgozására vállalkoztak, közülük több a fiatalokról, a fiataloknak készült, amiből ma viszonylag kevés látható.”
Alapvetően nem csupán sötét hangulatú társadalomábrázolásként készül a Gyengébb napok, „arra törekszünk, hogy minden jelenet némi groteszk elemelkedettséggel duplafenekűvé váljon.”
A film az Új Budapest Filmstúdióban készül, a producer Kántor László. A Romazsaru rendezője, Dettre Gábor ajánlotta a fiatal rendező figyelmébe a producert, akit sikerült meggyőzni a forgatókönyvvel és az említett két korábbi rövidfilmmel.
Ez a környék színesben sem szebb |
Az 1 hét és az Undorgrund nemzetközi szereplését korábban éppen a túlzott verbalitás, az erőteljes argó hátráltatta, és az, hogy DV-re és nem 35-ös filmre készült. Az alkotók bíznak abban, hogy a Gyengébb napok nagy HD-re készülő képeit később befejezési támogatással sikerül felnagyítani.