Cameron Crowe a kilencvenes években volt a leginkább elemében. Az első filmjei azok, amikről a mai napig beszélnek, ezekkel érdemelte ki a kultrendezői státuszt. Bár a Mondhatsz akármit és a Facérok nem vonzottak tömegeket a mozikba, az évek során hivatkozási ponttá váltak a coming-of-age műfajában. Kinyíltak előtte a stúdiók ajtajai, Crowe harmadik és talán leghíresebb filmje, a Jerry Maguire, már jóval nagyobb költségvetésből, Tom Cruise-zal a főszerepben érkezett meg 1997-ben a nagyközönség elé. A rendező életében először nem csak kritikai, hanem óriási anyagi sikert is elkönyvelhetett, a filmnek 5 Oscar-jelölés mellett sikerült megötszöröznie az önmagában sem alacsony, 50 millió dolláros költségvetését.

A Jerry Maguire minden tekintetben feltette az amerikai filmipar térképére a rendezőt, nem csoda, hogy a stúdió ezek után korlátlan bizalmat szavazott meg neki: bármit csinálhatott, amit csak szeretett volna. Crowe egy régi szerelemprojektjét, a Majdnem hírest választotta. A film a koránál jóval érettebb, 16 éves rockrajongóról, William Millerről szól. A csonka családban, anyja fojtogató szeretetében felnövő fiú megismerkedik a kedvenc zenekritikusával, aki tehetséges írónak tartja őt és munkát ajánl neki: elküldi egy koncertre és cikket írat róla. A fiatal William itt ismerkedik meg a titokzatos Penny Lane-nel és a Stillwater nevű együttessel. Hozzájuk csapódva egy turné keretében bejárja Amerika egy részét, és eközben felejthetetlen képet kapunk a 70-es évek zeneiparáról, a rockzene elüzletiesedéséről, a női misztikumról és úgy általánosságban, a felnövésről.

Stillwater, a filmbéli zenekar

Azon túl, hogy Kate Hudson ebben a filmben nyújtja karrierje addigi legjobb alakítását, olyan színészek erősítik az időutazás illúzióját, mint Philip Seymour Hoffman, Frances McDormand, Patrick Fugit, Billy Crudup, Zooey Deschanel, Anna Paquin vagy Jason Lee, de rövidebb epizódszerepekig feltűnik még a Late Night Show-k mostani királya, Jimmy Fallon, az amerikai Office-szal világhírűvé vált Rainn Wilson, a vígjátékokból ismert Jay Baruchel és a 90-es évek egyik szexszimbólumaként elhíresült Bijou Phillips.

A Majdnem híres világpremierje a torontói filmfesztiválon volt, néhány héttel később, 2000. szeptember 22-én mutatták be az amerikai mozik. A kritika imádta, azonnal kikiáltották Crowe legjobb filmjének, és ez azóta sem változott. A Golden Globe-gálán megnyerte a legjobb zenés film vagy vígjáték díját, Kate Hudson pedig a legjobb női mellékszereplő kategóriában győzött. Négy Oscar-jelölése közül egyet, a legjobb eredeti forgatókönyvért járó díjat vihette haza. Ahogy telnek az évek, a Majdnem híres egyre nagyobb népszerűségnek örvend, 2016-ban a BBC nemzetközi kritikusok által összeállított listáján a 79. helyet kapta a 21. század legjobb filmjei rangsorában. Penny Lane pontosan húsz éve libbent be először a magyar mozikba, így úgy döntöttünk, mi is kivesszük a részünket Cameron Crowe klasszikusának ünnepléséből. Íme húsz kedvcsináló érdekesség William Miller és a Stillwater közös kalandjairól.


1. A rendező a saját gyermekkorából inspirálódott

Cameron Crowe maga is gyerekkorában kezdett kritikákat írni a Rolling Stone magazin számára, éppúgy, mint a Patrick Fugit által játszott főszereplő. A filmnek nem ez az egyetlen közös pontja a valósággal: Crowe a saját fiatalkorát, a vele megesett történeteket, korabeli anekdotákat is beleírta a forgatókönyvbe. Ebben az időszakban több zenekart is szorosan követett (The Almann Brothers, The Who), rengeteg zenekarral interjúzott, ezek a tapasztalatok adják a film gerincét.

Michael Angarano, Patrick Fugit és Cameron Crowe 

2. Hollywood összes színésznője Penny Lane akart lenni

Bár sokan sokféle indokból szeretik a Majdnem hírest, abban alighanem mindannyian egyetértünk, hogy Penny Lane a film legikonikusabb karaktere. A lány, akinek a rajongás a szakmája, aki egyszerre erősebb, törékenyebb és titokzatosabb, mint bárki más. Árnyalt, szimpatikus karakter, egyszerre nőies és esendő. Nem csoda, hogy gyakorlatilag az összes korabeli színésznő rárepült a szerepre. Vigyázat! Hosszú lista következik:

Gwyneth Paltrow, Jennifer Connelly, Penélope Cruz, Christina Applegate, Charlotte Gainsbourg, Cameron Diaz, Selma Blair, Milla Jovovich, Thandie Newton, Winona Ryder, Liv Tyler, Rachel Weisz, Catherine Zeta-Jones, Franka Potente, Brittany Murphy, Mena Suvari, Jenna Elfman, Maggie Gyllenhaal, Chloe Sevigny, Lara Flynn Boyle, Katherine Heigl, Natalie Portman vagy Anne Heche. A szerepet végül a még kezdőnek számító Kate Hudson kapta, aki eredetileg William nővérét játszotta volna.

3. Penny Lane a valóságban is létezik

Cameron Crowe valóban ismert egy Penny Lane-t, pontosabban egy Pennie Lane Trumbull nevű lányt, aki nem csak névadója, hanem bevallottan inspirációja is a karakternek. Crowe és Pennie koncerteken ismerkedtek meg a hetvenes években, a lány a The Flying Garter Girls nevű bandában volt, de nem mint zenekari tag. Pennie és a barátnői (akik szintén inspirációt nyújtottak a többi karakterhez) rock zenekarokat istenítettek, és elszegődtek hozzájuk. Ő is a Beatles slágere után nevezte el magát. A rendezővel sikerült megőriznie a jó viszonyt, a Majdnem híres elkészítésében is részt vett konzulensként. Kezdetben nem örült neki, hogy Kate Hudson fogja játszani őt, de a kész verziót látva végül belátta, hogy Crowe jó döntést hozott.

4. Steven Spielberg nélkül nem készült volna el

Hiába a film elején a Columbia Pictures logó, a költségvetésének a legnagyobb részét a Dreamworks finanszírozta. Így jutott el az akkor még friss Oscar-jelölt rendező forgatókönyve magához Steven Spielberghez, a gyártó cég egyik tulajdonosához. Crowe állítása szerint Spielberg felhívta telefonon, majd a következőt mondta a 172 oldalas könyvről: “Direct every word!” (Magyarul: rendezz meg minden szót belőle!)

5. Két verzió is készült belőle

A film hivatalos hossza 122 perc, annak idején az amerikai mozis forgalmazásba is ez a verzió került be, de a kultstátuszt a 164 perces bővített verzió vívta ki magának. Ez a negyven plusz perc sokkal jobban segít elveszni ebben a labirintusszerű, kaotikus világban, amiben a főhős találja magát. Külön érdekesség, hogy ennek a verziónak Untitled (vagyis Cím nélkül) a címe, ugyanis ez volt Crowe eredeti elképzelése, mielőtt a stúdió keresztülhúzta a számításait, és átneveztette vele a filmet Majdnem híresre.

Billy Crudup és Cameron Crowe

6. Eredetileg Brad Pitt lett volna az egyik főszereplő

A rendező írás közben Brad Pittet képzelte el Russell Hammond, a Stillwater gitárosaként. A színész el is vállalta a szerepet, de az előkészítés idején, még a próbák alatt be kellett látnia, hogy nem neki való. Az akkor még feltörekvő színésznek számító Billy Crudup váltotta őt. A szövegkönyvben van néhány megjegyzés azzal kapcsolatban, hogy Russell mennyire jóképű. Crowe ezeket még Pitt miatt írta bele, de később úgy döntött, nem változtat rajtuk.

7. A Tiny Dancer-jelenet

A film egyik legemlékezetesebb, legérzelmesebb jelenete, amikor a banda tagjai Elton John Tiny Dancer című számát éneklik a turnébuszban. Itt derül ki, hogy milyen megbocsátó, szoros és barátságos közeg az övék, hogy minden hibájuk ellenére jól működő csapatot alkotnak. A forgatás azonban állítólag korántsem volt ilyen felemelő, a stábtagok állítása szerint Crowe idegörlően sokszor vette fel a jelenetet, a Stillwater menedzserét játszó Noah Taylor például azt nyilatkozta, hogy a körülményessége miatt soha többet nem hajlandó a rendezővel dolgozni.

 

8. Philip Seymour Hoffman négy nap alatt forgatta le a jeleneteit

Bár összesen csak negyed órát játszik a filmben, mégis az egyik legerősebb alakítás és az egyik legfontosabb szerep az övé. A 2014-ben elhunyt színész ebben az időben kifejezetten felkapottnak számított, évente több filmben szerepelt. Állítólag olyan színészek elől happolta el Lester Bangs, a kiégett kritikus és a kamasz fiú mentorának a szerepét, mint Jack Black és Jon Favreau. Hoffman négy nap alatt forgatta le a jeleneteit, annyira gyorsan, hogy még a megfázása sem múlt el, így végig betegen játszik a filmben.

9. A Stillwater valóban létezik

Bár a filmbeli együttes összességében fikciósnak tekinthető, a nevét egy létező zenekarról kapta. A stúdió írt is nekik egy levelet, amiben megkérték őket, hogy használhassák a nevüket, de először nem akartak igent mondani, azonban miután elolvasták a forgatókönyvet és megegyeztek egy összegben, örömmel belementek az üzletbe. A zenekart egyébként a The Allman Brothers Band inspirálta, velük járt sokat koncertezni Crowe, így mindenképp tisztelegni szeretett volna előttük. Számos jelenetben utalnak rájuk, a turnébuszban is szinte állandóan az ő zenéjük szól.

10. A rendező és a felesége írták a dalok egy részét

A Heart nevű zenekar énekesnője, Nancy Wilson és Crowe a Stillwater számai közül hármat együtt írtak. A dalok a bemutató után album formájában is megjelentek, sőt a rendező egy klipet is készített a kitalált zenekarnak, ezzel is jelezve, mennyire valóságos számára ez az egész.

Frances McDormand

11. Frances McDormand jóban lett a rendező édesanyjával

Crowe, mint annyi minden mást is, William anyját is a saját életéből vette, Elaine Millert konkrétan a saját anyja inspirálta. Az édesanyja még annál is extrémebb mértékben próbált vigyázni rá, mint amit a filmben látunk. Rengetegszer jelent meg a koncerteken és követte őt, valahányszor a zenekarokkal lógott. Amikor Crowe a Majdnem hírest készítette, az asszony ellátogatott a forgatásra is, ahol a rendező meghagyta, hogy semmiképpen sem találkozhat Frances McDormanddal, ugyanis nem szeretné, ha befolyásolná az alakítását. A rendező állítólag alig néhány percre ment el, mire visszatért, a két nő már együtt ebédelt és kedélyesen beszélgettek. Végül Crowe-nak kár volt aggódnia, ezt McDormand legjobb női mellékszereplő Oscar-jelölése is bizonyítja.

12. A repülős jelenet valóban megtörtént

A film vége felé van egy jelenet, amikor a bandatagok és William repülővel utaznak egyik városból a másikba. A gép hirtelen egy óriási viharba keveredik, a fedélzeten pedig eluralkodik a pánik. Az emberek veszekedni kezdenek, majd személyes, sokszor pikáns titkokat árulnak el, felkészülve arra, hogy úgysem élik túl az utat. A gép aztán mégis csak kiér a viharból, az utasok pedig kínosan fészkelődnek a helyükön. Több legenda is terjed a történettel kapcsolatban, de az egyik legnépszerűbb szerint Crowe maga is jelen volt egy hasonlóan szerencsétlen repülésen. A The Who-t kísérte riporterként, amikor a gép turbulenciába került és a halálfélelemtől mindenki vallomásokba kezdett. Csak úgy mint a filmben, amint befejezték a veszekedést, a gép is áthaladt a veszélyzónán.

Phillip Seymour Hoffman és Patrick Fugit

13. 3,5 millió dollárt költöttek a zenékre

Általánosságban egy olyan nagy költségvetésű filmnél, mint a Majdnem híres, körülbelül 1,5 millió dollárt, vagy még annál is kevesebbet költenek a zenék jogdíjainak megvásárlására. Crowe filmjének azonban alapvetően fontos összetevője a zene, így összesen 3,5 millió dollárt fizettek a különböző kiadóknak és zenekaroknak (Simon & Garfunkel, The Who, Yes, The Beach Boys, Rod Stewart, The Seeds, Lynyrd Skynyrd, Led Zeppelin, Elton John, David Bowie, stb). Ez az összeg magasabb - az inflációt nem számítva és maradva a zenés filmeknél -, mint a 2014-es Whiplash teljes költségvetése.

14. A filmbéli Stillwater tényleg együttesként működött

Crowe-nak és a színészeknek is fontos volt, hogy minél hitelesebb legyen, amit csinálnak. Billy Crudup például a szerep miatt tanult meg gitározni, a Stillwater tagjait megformáló színészek pedig a forgatás megkezdése előtt hat héten át, heti ötször, esténként négy órát próbált együtt, hogy minél inkább összeszokott csapatnak tűnjenek.

15. Aranyló istenség vagyok!

A film egyik leghíresebb pillanata, amikor Russell Hammond elmegy egy házibuliba, teletömi magát LSD-vel, majd félmeztelenül feláll a ház tetejére és elordítja magát: “Aranyló istenség vagyok!”. (Az angol eredetiben: I’m a golden god!) Ez egyértelmű utalás Robert Plantre, a Led Zeppelin frontemberére, aki a hetvenes években egy elvadult éjszakán pontosan ugyanezt tette és mondta. Az a legenda járja, hogy Crowe maga is jelen volt ezen a bulin és első kézből ismeri a történetet, de ezt nem erősítették meg.

 

16. William lemezei a rendező gyűjteményéből vannak

A film elején Anita ráhagy néhány lemezt az öccsére, Williamre. Ezek az albumok jelentik a belépést a rock világába a 11 éves fiúnak. A lemezek között olyan klasszikusok találhatóak, mint a The Beach Boys: Pet Sounds, James Taylor: Sweet Baby James, Joni Mitchell: Blue, a Cream: Wheels of Fire vagy Bob Dylantől a Blonde on Blonde. Ezeket a bakeliteket Crowe gyerekkora óta őrizgeti. ezek hatottak rá a leginkább a kamaszkora elején.

 

17. 92 nap alatt forgatták le

A filmet három hónapon keresztül forgatták. Ez szokatlanul hosszú idő, a legtöbb amerikai produkció, hacsak nem gigantikus méretű akció- és szuperhősfilmekről van szó, 50, maximum 70 nap alatt leforog. Érdekes, hogy a Majdnem híres ilyen sokáig készült, de az is igaz, hogy egy 172 oldalas forgatókönyvet nem egyszerű filmre vinni. Már pedig itt a több száz statiszta, a felépített díszletek és a korhűség miatt, az átlagnál is nehezebb dolga lehetett az alkotóknak.

18. Grammy-díjat nyert

A filmmel Crowe nemcsak két Golden Globe-t és egy Oscart nyert, hanem a legjobb filmzene összeállítás Grammy-díját is megkapta, méghozzá a feleségével közösen. Úgy látszik, megérte a stúdiónak 3,5 millió dollárt elkölteni zenékre.

19. Kate Hudson egyetlen Oscar-jelölése

A kritika el volt ragadtatva Kate Hudson alakításától. Hiába nem nevezhető főszereplőnek, mégis ő a film leginkább emblematikus alakja. Ez volt az első nagyobb szerepe, tulajdonképpen Penny Lane karakterének köszönheti a karrierjét. 2001-ben Oscarra is jelölték a legjobb női mellékszereplő kategóriában, de sajnos nem sikerült nyernie. Húsz évvel később már megállapítható, hogy a színésznő hollywoodi romkomokra pazarolta tehetségét, amik a kasszáknál ugyan igen, de a kritikusoknál már kevésbé voltak sikeresek. Reméljük, látunk még tőle Penny Lane-hez mérhető, briliáns alakítást. Hudson élete legjobb időszakának élte meg a Majdnem híres forgatását.

 

20. A megjelenésekor bukásnak számított

Akármilyen jól is teljesített a film a kritikusok körében és a díjkiosztókon, anyagilag ugyanez már nem mondható el róla. A film viszonylag magas, 60 millió dolláros költségvetésből készült, világszinten mindössze 47 milliót tudott összeszedni. A stúdió valószínűleg abba a hitbe ringatta magát, hogy a Jerry Maguire után Crowe megbízhatóan szállítja majd a nézőket. A Majdnem híres valójában egy nagyon drága szerzői film, és az olyan típusú alkotások, nem robbannak rögtön nagyot, több idő kell ahhoz, hogy megtalálják a közönségüket.

Felsoroltam néhány kedvcsináló érdekességet, de azt is szeretném elmondani, miért tartom a filmet egyedülállónak és fontosnak, miért nézd meg, ha eddig még nem láttad volna!

I. Élvezetet okoz elveszni a Majdnem híres labirintusában

A film egyik legnagyobb erénye, hogy nagyon könnyű elveszni benne. A lehető legszórakoztatóbban, és látszólag nagyon alaposan és hitelesen mutatja be a hetvenes évek rock-lázban égő Amerikáját, ami még úgyis képes volt engem berántani, hogy különösképpen soha nem vonzott ez a világ, sőt soha nem voltam ezeknek a zenéknek a rajongója.

A Majdnem híresben annyi utalás és anekdota van, hogy élő rocklexikonnak kell lenni ahhoz, hogy az ember mindet elsőre felismerje és dekódolja. Crowe olyan idegenvezetőként funkcionál, akiben valóban meg lehet bízni, aki 160 percen keresztül kézenfogva vezeti a nézőt egyik legendás színtérről a másikra, és teszi ezt olyan empátiával, szívvel és humorral, hogy gyakorlatilag lehetetlen, hogy ne akarjuk mi is átélni a mágikus pillanatok sokaságát, ne érzékenyüljünk el a szívfájdító részletek láttán. Nincs annál jobb érzés, amikor egy filmen azt érzem, hogy a rendezője teljesen bele van zúgva az ábrázolt világba, de mellette azért nem megy el vakon a hibái mellett sem, és itt ez a helyzet.

II. Sokat fogsz nevetni rajta

Bár nem kifejezetten vígjáték, a film mégis végig nagyon vicces. Szinte az első perctől az utolsóig van min nevetni, ritka az ennyire emberi és humoros karakterek sokasága egy amerikai történetben. Crowe minden figuráját beszélteti és meghallgatja, érezhetően mindenkivel szimpatizálni próbál, mindenkit megpróbál megérteni, de közben arról sem feledkezik meg, hogy végső soron a többségük hóbortos, önhitt vagy egyenesen nevetséges alak. A Stillwateren belüli feszültségek például akármennyire is hitelesek és érthetőek, engem mosolygásra késztettek az együgyűségük miatt. A filmben Philip Seymour Hoffman buta, de imádnivaló zeneként hivatkozik a rock and rollra. Azt hiszem Crowe is hasonlóképpen látja ezt a korszakot.

III. Kamasznak érzed magad tőle

William felnövését nézve egyszerűen lehetetlen, hogy az embernek ne jusson eszébe a saját kamaszkora. Bár az enyém teljesen más eseményekből állt össze, mégis folyamatosan újabb és újabb emlékek törtek fel bennem: az első szerelem, a bulik, a barátságok, az első szexuális élmény, a pillanat, amikor rájössz, hogy vonzódsz valakihez vagy valamihez. Ez az az időszak, amikor kinyílik az ember számára a világ, és ezek a legszebb és legfontosabb témái számomra a filmnek.
A kamaszkor misztikuma lengi körbe az egészet, de nem az olcsó nosztalgikus, hanem a gondolkodásra késztető fajtája. Azért olyan szívmelengető William életét nézni, mert bárhogyan is éltél eddig, ismerősek lesznek a szituációk és az érzelmek, amiket a fiú átél.

IV. Penny Lane

Tudom, sokat írok róla, de Penny Lane nélkül ez a film nem működne. Ő testesít meg mindent, ami ennek a világnak a sajátossága. Egyszerre humoros, misztikus, érzelmes, gyermeki és érett lány, akinek sem az igazi nevét, sem a pontos életkorát nagyon sokáig nem tudjuk meg. Penny Lane nem csak azért fontos, mert ő William első szerelme, hanem azért is, mert a film végén rajta látjuk meg, hogy mi az ára annak a felfokozott életnek, amit Crowe egészen addig pozitívnak tüntetett fel. Ez a lány túlmutat saját magán, egy korszakot foglal önmagába. Az egyik legizgalmasabb nő, akit valaha filmben láttam, Kate Hudson pedig tökéletes a szerepben.

 

V. Minden apróságra érdemes odafigyelni

Ezt a filmet a kis dolgok teszik igazán nagyszerűvé és egyedülállóvá. Pillantások, félmosolyok, hangsúlyok jelzik a szereplők közötti kapcsolatok bonyolultságát. Nekem ezek a pillanatok maradtak meg a leginkább. Az, ahogyan a frontembert játszó Jason Lee maga felé fordítja William hangrögzítőjét, az, amikor Penny Lane a réten elneveti magát és megkérdezi, hogy a szerelme milyen sörre cserélte el őt, ahogyan Frances McDormand majd megfullad az aggodalomtól vagy Zooey Deschanel mélykék szemei és becsavart haja.

Lehet egyedül vagyok ezzel a világon, de az egész filmben az volt a kedvenc pillanatom, amikor Anna Paquin kiabálni kezdett, erre Patrick Fugit befogta a száját, pár percig így voltak, majd amikor a fiú levette róla a kezét, a lány pontosan ugyanonnan folytatta a mondandóját, ahonnan abbahagyta. Nem nagy dolog, de annyira kedves és ötletes, hogy szinte felkiáltottam örömömben.

Zoeey Deschanel

A Majdnem híres elérhető az HBO GO kínálatában.