A Kossuth-díjas, Kiváló művész és Balázs Béla-díjas filmrendező Szomjas György (1940-2021) volt az első, aki magyar környezetbe ültette át a western műfaját. Filmje egyaránt merít a zsáner eredeti, amerikai változatából és az olasz gyökerű spagettiwesternből. Az alapkonfliktus, mely szerint a civilizáció terjedése veszélyezteti a közösség hagyományos életmódját, ismerős lehet ezekből a filmekből, csak a Talpuk előtt fütyül a szél-ben nem a vasút érkezése, hanem a csatornázás miatt változik meg minden.
Szomjas György író-rendező következetesen fordította le a többi hangulati és tárgyi elemet is. A szereplők a cowboykalap helyi megfelelőjét, a csikóskalapot hordják, lengőajtós fogadó helyett lepukkant csárdában támasztják az asztalt, a fokossal és a karikás ostorral pedig legalább olyan jól bánnak, mint a pisztollyal. A sajátos balladai hangulatról közben Sebő Ferenc népdalokon alapuló zenéje gondoskodik, amely legalább olyan fontos eleme a filmnek, mint Leone klasszikusainak Ennio Morricone harmónikafutamai.
A Talpuk alatt fütyül a szél, a spagettiwesternekhez hasonlóan elmossa a határt jó és rossz között. A főszereplő Csapó Gyurka ugyan nem tekinthető hősnek, de elvetemült gonosznak sem; ugyanannak a letűnőfélben lévő világnak a képviselője, mint Mérges csendbiztos, ezért is képesek megérteni egymást, még ha a törvény ellentétes oldalán állnak is.
Szomjas György alkotását kedvezően fogadta a közönség, több mint 600 ezren nézték meg a mozikban. A Talpuk alatt fütyül a szél azóta is igazi kuriózum, a magyar „eastern” első és legfontosabb képviselője a filmtörténetben.
A Talpuk alatt fütyül a szél április 14. éjfélig előfizetés nélkül nézhető meg a FILMIO-n.
Szomjas György emlékére
A Kossuth-díjas, Kiváló művész és Balázs Béla-díjas filmrendező életének 81. évében, 2021. április 7-én hunyt el. Nagy sikerű filmjeivel - Talpuk alatt fütyül a szél, Rosszemberek, Kopaszkutya, Falfúró, Könnyű vér, Roncsfilm, Vagabond - műfajt teremtett Magyarországon.