A 2013-as nevezési határidőre ezúttal összesen 939 nevezés érkezett (723 fikció, 102 animáció és 114 kísérleti) 78 országból, országonkénti megoszlásban egyáltalán nem meglepő módon – hisz jóformán minden évben így van – a legtöbb film idén is a spanyoloktól jött, második helyen a németek végeztek és harmadikok a britek lettek.
A több, mint két hónapos szelektálást követően végül 78 alkotást juttatott a versenybe a megújult előzsűri, akik őszintén bevallották, hogy nem bánkódtak amiatt, hogy a tavalyi rekord után ezúttal némileg kevesebb alkotás érkezett, mert a színvonal továbbra is kiemelkedő. Ezúttal is szelektált Orosz Annaida – fesztivál kurátor, Mag István - rendező asszisztens, Rimóczi László -forgatókönyvíró és Patrovits Tamás – animátor, míg első ízben vett részt Csüllög Edina, Észtországban élő filmes kollegina.
A szervezők nagy örömére ismét a fedélzeten tudhatják az Országos Diákzsűri delegáltjait Teszler Tamás koordinálásában, Szövényi-Lux Balázs, Kránicz Bence és Sepsi László személyében. A Nemzetközi Zsűribe ismét kiváló szakemberek fogadták el a fesztivál meghívását. A magyar zsűritag M. Tóth Géza, akit nem kell bemutatni Magyarországon. Ha mégis, akkor csak röviden, Balázs Béla díjas filmrendező, a KEDD Animációs Stúdió alapítója, a Színház és Filmművészeti Egyetem tanára, akit Maestro című animációs filmjéért Oscar-díjra jelöltek 2007-ben. Mellette Adam Paplinski, lengyel filmes szakember és két hölgy szerepel még a nagy zsűriben. Jana Grimova, a Brno16 fesztivál munkatársa és Daniela Chlapikova, a szlovák 4zivly filmszeminárium igazgatója és természetesen elmaradhatatlan a zsűri egyetlen állandó tagja, koordinátora, Wolfgang Leis, marketing szakember.
Ők várnak minden alkotót és érdeklődőt az esti nyilvános zsűri konzultációkon, ők döntenek majd a szokásos díjakról is, a 7 kategória és 3 fődíjról, amelyek ismét a Solide Art jóvoltából kerülnek majd a díjazottak polcaira.
A versenyfilmek vetítése a korábban már jól megszokott 3 nap alatt 15 egy órás blokkban kerülnek levetítésre és egy alkalommal teljes egészében megismétlik azokat a központi helyszínen. Ezzel párhuzamosan, szeptember 4-5-6-án vetítik a versenyprogramot a szolnoki Tiszap’Art mozi mellett a nagyváradi (Románia) és a magyarkanizsai (Szerbia) helyszíneken valamint ismételten a tavaly csatlakozott Érsekújváron (Szlovákia) és Ukrajnában Ungváron is.
A versenybe került alkotóknak ismét lehetőségük volt akkreditálni a fesztiválra, akik idén is sokan érkeznek majd Budapestre Európa minden szegletéből, hogy személyesen képviseljék filmjüket. De szerencsére szép számmal találhatunk magyar rövidfilmeseket is a legjobbak között, a teljesség igénye nélkül Nagypál Orsi, Vácz Péter, Vízkeleti Dániel vagy épp a korábbi fesztiválokon már bemutatkozott Szabó Szonja személyében. Felbukkan majd a vásznon többek között Franco Nero vagy a francia legenda, Michel Galabru, aki legnagyobb sikereit a Csendőrfilmekkel aratta Louis de Funes partnereként.
A BuSho fesztivál hagyományosan bemutatkozási lehetőséget biztosít a versenyről épp lemaradt úgynevezett információs szekcióba jutott alkotásoknak is, így valamennyi benevezett magyar alkotás bemutatásra kerül majd.
Emellett természetesen a többi kísérőprogram is elmaradhatatlan a fesztiválon. Lesznek vetítések partnerfesztiválok legjobb filmjeivel, workshopok és filmversenyek bemutatói, kiállítások, koncertek a Trafikban és kultúrdiszkó is. Az idei főtámogató, a Visegrádi Alap jóvoltából egy különleges vetítés is megrendezésre kerül, amelynek során napjainkban sikeres filmrendezők korai rövidfilmjei kerülnek levetítésre, Tímár Péter, Jacek Bławut, Jan Svěrák és Dušan Hanák részvételével. Egy tavasszal indított rövidfilmpályázat kapcsán és a jövő tavaszi Bohumil Hrabal centenárium apropóján pedig minden estét egy Jiří Menzel filmmel zárnak majd, a méltán kedvelt cseh humor jegyében.
A fesztivál sajnos ezúttal is tart emlékvetítést, a tavaly év végén elhunyt filmrendező, Xantus János tiszteletére, aki az egyik legfőbb mentora volt a BuSho fesztiválnak és a szervezők által életre hívott minden egyéb kezdeményezésnek.
Magyarországon kizárólag a BuSho fesztiválon, idén harmadik alkalommal tekinthetőek meg az Európai Film Akadémia előző évi rövidfilm kategóriájának jelöltjei. Az Itt vagyok című Szimler Bálint film után ismét magyar résztvevővel, egyúttal a fesztivál és a tavalyi nemzetközi zsűri számára egy konkrét visszajelzéssel: a tavalyi BuSho ezüstérmes Till Attila alkotás, a Csicska is helyet kapott a legjobb Európai filmeket felvonultató kollekcióban.
Az esti koncerteken a Trafik jóvoltából ezúttal a fesztiválhoz hasonló nemzetközi felhozatal várható, a megnyitó napján a Grind Crew Hungary meghívására a brit hardcore banda a Merciless Precision, a belga Assur és további magyar zenekarok, név szerint a PFA, a Karak és a Hills lépnek majd fel. Csütörtökön egy szenzációs blues-punk formáció érkezik az USA-ból az RNR666 szervezésében a The Bloody Hollies, akik a Kollaps nevű magyar csapat után játszanak. Végül, de nem utolsó sorban szombaton este szokásukhoz - és a fesztiválhoz - híven fellép a magyar Ez a divat zenekar.
Jegyeket továbbra is kizárólag a versenyblokkokra kell váltani, diákoknak és nyugdíjasoknak kedvezményesen, amelyeket elővételben is lehet foglalni a fesztivál weboldalán található elérhetőségeken.
Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők a 9. BuSho fesztiválra, ahol szeptember 3-án, kedden délutántól már zajlanak vetítések a kisteremben, amely hivatalosan este 19:00 órakor a megnyitóval és az azt követő tavalyi díjnyertesek vetítésével veszi majd kezdetét és szeptember 7-én szombaton ugyancsak 19:00 órakor a díjkiosztóval zárul, ahol az összes idei díjazott alkotás megtekinthető lesz.
A programokról és a vetítésekről bővebb információ a BuSho oldalán.