Vranik Roland a kilencvenes évek elején egy akkor létező alkotói műhely tagjaként került filmközelbe. Készített kisfilmeket a Balázs Béla Stúdióban, majd video-klippeket és reklámokat forgatott. Értékelése szerint ezek jó előtanulmányok a játékfilmkészítéshez: a reklám és klip-forgatásokon alapos technikai gyakorlatot, valamint a különböző forgatási szituációkban elengedhetetlen rutint szerzett. Vranik játékfilmben Tarr Béla mellett is dolgozott, a Werckmeister harmóniák rendezőasszisztenseként.

Kéményseprők szerint a világ
A Fekete kefe végleges forgatókönyvét Vranik Roland és Pohárnok Gergely, a film operatőre írta. A történet négy barátról szól (Bánki Gergő, Réthelyi András, Hajduk Károly és Hernádi Csaba alakításában), akik a pénznélküliség kínzó mindennapjaiból úgy próbálnak kitörni, hogy elfogadják egy „vállalkozó” (Dobó Dániel) megbízását: kéményseprő-átalánydíjbeszedők lesznek vidéken. Az átalánydíjbeszedés mellett néha kéményt is kell seperniük, azonban sajnálatos módon ahhoz sem értenek. Budapestre felkerülve drogot vásárolnak, találkoznak egy kecskével (akit megetetnek marihuánával), és így tovább. A rendező ígérete szerint a film az első tíz perc után "teljesen elrugaszkodik a valóságtól", hogy egy pikareszk-történetbe oltott, cinikus humorral átszőtt világábrázolást nyújtson.

"A film világában nincs jó vagy rossz, itt minden egy platformra kerül. Minden totálisan abszurd", fogalmazott a rendező. Kérdésünkre, hogy milyen filmek hatottak rá, Vranik a Születésnap című dán dogmafilmet, a Punch Drunk Love-ot, a Hukklét  és a Szép napokat emelte ki.

A Fekete kefe a Filmteam - Filmpartners – Inforg Stúdió koprodukciójában készül. A film, bár eredetileg 132 milliós költségvetésre volt kalibrálva, végül bruttó 70-80 millió forintból készül el, amely az MMK, a TV2 és a gyártó cégek támogatásaiból folyt be, tudtuk meg Major István producertől. Az, hogy a Fekete kefe  a tervezettnél kevesebből is el tud készülni, alapvetően alkotói döntés eredménye - a producerek és készítők nem kapnak honoráriumot, valamint a filmből is kikerültek a költségesebben megvalósítható elemek.

Az abszurd kéményseprő története augusztus másodikától forog Tatabányán, majd Budapesten.