filmhu: A tűzközelből s a Globe-bal a hátad mögött, hogy látod a vasárnapi Oscart? Szerinted melyik film fog tarolni, mely kategóriáknak kik az esélyesei?

Návai Anikó: Méltatlan lenne, ha a trilógia befejezésével a filmakadémia nem jutalmazná Peter Jacksont és A Gyűrűk urát, ha már az első két részt figyelmen kívül hagyta. Miután szinte az összes amerikai filmkritikus-szövetség és szakmai szervezet Charlize Theron (A szörnyeteg) Aileen Wournos-alakítását tartotta legjobbnak, szinte kizárt, hogy bárki más beleszóljon ebbe a győzelembe.

A férfi mellékszereplők közt Tim Robbins-szal (Titokzatos folyó) szinte ugyanez a helyzet. Ami a legjobb férfi színészt illeti, egészen múlt vasárnapig meg voltam győződve róla, hogy Sean Penn (Titokzatos folyó) ebben az évben végre megkapja az Oscart, de miután kollégái, az amerikai színészek Johnny Depp-nek (A Karib-tenger kalózai) ítélték saját díjukat, egy résnyire nyitottá tették a versenyt. A filmakadémia tagságának zömét ugyanis a színészek teszik ki, s ha ugyanígy ikszeltek az Oscar-szavazólapjukon, akkor meglepetésre számíthatunk ebben a kategóriában vasárnap.

filmhu: Miről szólnak az Oscar-körüli pletykák L.A.-ben?

N.A.: Arról, hogy az idén hoppon maradt a Miramax, mely évek óta ott van az élen, rendszerint nincs versenytársa, tavaly két legjobb film jelölést is bekasszírozott, és a Chicagóval tarolt. Az égiszük alatt készült Cold Mountain egyetlen esélyese a női mellékszereplők közt jelölt Renée Zellweger, aki hollywoodi kedvenc, tavaly kimaradt a szórásból, kikosarazódott Bridget Jones-ként, tehát évek óta érik a díja. Idén lennének vetélytársai, de szinte reménytelenül.

filmhu: Hogy csak Almodóvar tavalyi példáját említsük, folytatódik-e a külföldiek beszivárgása a díjazottak közé?
 
N.A.: Amennyiben Charlize Theron befut, ismét sikíthatja - mint a Golden Globe díj átvételekor: "mit keres egy délafrikai parasztlány ezen a színpadon?"

filmhu: Várható-e valami különleges happening a ceremónián? Lóg-e valami botrány a levegőben, mint az elmúlt években nem egyszer?

N.A.: Ha Sean Penn nyeri a legjobb színész díját, valószínüleg igen, mert - csakúgy, mint a tavaly nyertes Michael Moore (Bowling for Columbine) - nem szokta véka alá rejteni a véleményét és fütyül rá, hogy az Oscar-színpad apolitikus. Penn novemberben másodszor járt - civilben - Irakban, és az elmúlt hetekben a San Francisco Chronicle hasábjain keményen bírálta Bush elnököt közel-keleti politikájáért. Miután az amerikai elnök a napokban kérte a kongresszust, hogy helyezze törvényen kívül a homoszexuális házasságokat, a jelentős meleg lakosságáról híres San Franciscóban élő Pennt nyilván még jobban felpaprikázta. (Hozzáteszem: Penn boldog házasságban él Robin Wright Pennel, akitől két gyereke van).

Tim Robbins se szokta kímélni a megható szavakra váró közönséget, olyannyira nem, hogy pár évvel ezelőtt az Oscar tiltólistájára került, miután élettársával Susan Sarandonnal berögtönzött a díjátadó beszédbe néhány csípős mondatot az amerikaiak haiti menekültekkel kapcsolatos politikájáért.

filmhu: Szerinted min múlnak inkább a díjak: az érdekcsoportok lobbizásán vagy az értéken és minőségen?

N.A.: A teljesség igénye nélkül attól: hogy "mi van a levegőben" (ld. Theron), hogy "mi illik" (A Gyűrűk ura), és  hogy "kit szeretünk" (mint kiderült, ez az idei 64 ezer dolláros kérdés: a visszafogott Johnny Deppet vagy a hangos Sean Pennt? - egyforma erejű színészek egyforma erejű alakításokkal és mindkettőjüknek régen érik az Oscar).