Orosz filmeket akarnak nézni Timur Bekmambetov: Éjjeli őrjárat |
Ez a háttere az Éjjeli őrjárat című új orosz filmnek, amely egyike az orosz mozikat elárasztó hazai sikerfilmeknek. 2,8 millió fontos első heti, illetve 9 milliós tavalyi bevételével ez a film a posztszovjet időszak legsikeresebb orosz filmje. Sokak szerint ez is bizonyítja, hogy az orosz filmipar otthon is, és talán külföldön is, képes kifizetődő produkciókat előállítani.
Állandó híresztelések kapnak szárnyra, miszerint az Éjjeli őrjárat hollywoodi folytatásában Brad Pitt lenne a főszereplő, és állítólag a film alapjául szolgáló regény szerzőjét, a korábban pszichológusként tevékenykedő Szergej Lukanyenkót a Fox Searchlight már fel is kérte a forgatókönyvírásra.
Felülmúlja a propagandát
2001-ben az orosz mozik bevétele 34,4 millió font volt, ennek csak 3%-a származott hazai filmekből. 2004-ben az összbevétel felugrott 74,5 millióra, aminek már 12%-a jött orosz alkotásból - köszönhetően elsősorban az Éjjeli őrjáratnak. A filmipar óriási kereskedelmi forradalmat él meg, talán még a szovjet propagandafilmek "sikerét" is felülmúlva. Az idei év első 3 hónapjában az orosz filmek már 20,5 millió fontot termeltek a pénztárakban.
100 filmet egy évben Dzhanik Faiziyev: Turetski Gambit |
Mindez ugyanakkor politikai okokra is visszavezethető. 2002 szeptemberében a kulturális minisztérium, amit azóta a Putyin-féle adminisztráció megreformált, kifejezte szándékát, hogy befektetne a hazai piacba. A filmrendezők abban az évben még csak 57 filmet készítettek, és ahhoz is állami támogatásra volt szükségük, hogy eljuttathassák azokat a mozikba. Mihail Svidkoj orosz kulturális miniszter legalább évi 100 filmet szeretett volna, és azt ajánlotta, hogy ennek a harmadát finanszírozza is. A rendezőknek szkripteket kellett benyújtaniuk a minisztériumnak. A legfontosabb az volt, hogy ezeknek "hazai témájú", "történelmi" vagy gyerekfilmeknek kellett lenniük.
A hazai téma az egyik szál, ami összeköti az Éjjeli őrjáratot, a cári Oroszországban játszodó háborús drámát, a Turetski Gambit-et, és a Lichni Nomer (Visszaszámlálás) című sikerfilmet. Mindhárom film jelentős állami támogatással és az állami tévé segítségével jött létre.
Profi, minőségi, korrekt Jevgenyij Lavrentyev: Lichni Nomer |
Mihail Svidkoj azt várja, hogy a hazai filmek piaci részesedése a közeljövőben 25%-ra emelkedik majd. "A tények azt mutatják, hogy egy normális versenyzés során a hazai filmek kiszorítják a külföldieket." A következő pár hónapban egy csomó új, sikerfilmnek ígérkező orosz blockbuster jön ki a mozikba. Az 5,2 millió font költségvetésből készült Volkodav (Farkasvadászat) című filmtől éppúgy sokat várnak, mint a Bumer című korábbi gengszteres sikermozi folytatásától (Bumer 2.), vagy persze az Éjjeli őrjárat második részétől.