Előzetes érkezett Lévai Balázs zenés dokumentumfilmjéhez
Pécs+X=zene, hangzik el a Pécsi szál című dokumentumfilm előzetesében, amiben Szabó Simon, magát Indiana Jones-nak kikiáltva utánaered a rejtélynek: miért pont Pécs városából érkeznek a legsikeresebb hazai zenekarok? Mi a titkos összetevő, mi az X? Lévai Balázs zenés filmje május 9-től látható a mozikban.
A Kispál és Borz, a Halott Pénz, a Punnany Massif, a 30Y, Takáts Eszter és a Junkie Jack Flash és még sok más banda is Pécs városában alakult és vált utána sikeressé országszerte. A Pécsi szál (egy Kispál és a Borz számról elnevezve) előzetese egy fiktív játékkal kiszínezett, zenés dokumentumfilmet ígér, amiben a felsorolt zenekarok képviselői Szabó Simon oldalán mesélni kezdenek a pécsi múltról, a kezdetekről és a hatalmas sikerről, amit elértek.
Lévai Balázs otthonosan mozog a hazai könnyűzenében, ő volt a Wellhello-film, azaz a #sohavégetnemérős producere, megrendezte a Quimby-ről szóló Engedem, hadd menjen című dokumentumfilmet és életrajzi könyvet írt Lovasi Andrásról, a Kispál énekeséről is. Az előzetest a Robbit Creative készítette.
Pécsi szál
Rendező: Lévai Balázs Szereplők: Szabó Simon, Pallagi Melitta, Halott Pénz, Punnany Massif, Kispál és Borz, 30Y, Junkie Jack Flash Hossz: 73 perc Gyártási év: 2019 Bemutató: 2019. május 9. Forgalmazó: Budapest Film Zrt.
Borítókép: Pécsi szál FB / Lovasi András, Beck Zoltán, Szabó Simon
Amélie csodálatos élete, Thelma és Louise, A csodacsatár, 80 huszár, A gyűlölet, Hamu és gyémánt, A zongorista. Többek közt ezeket az ikonikus filmeket is megnézhetjük nagyvásznon, kiváló minőségben felújítva a Budapesti Klasszikus Film Maratonon (BKFM), ami legendás némafilmeket és élőzenés vetítéseket is tartogat a közönségnek. Szeptember 15. és 20. között kilencedik alkalommal rendezi meg a Nemzeti Filmintézet a restaurált klasszikusok filmünnepét fővárosi helyszíneken. Kiemelt témái közt lesz az ‘56-os forradalom 70. évfordulója is.
Idén új időpontban, 2026. augusztus 27–29. között megújult filmes esemény, a Veszprém-Balaton Filmpiknik várja a nézőket. A korábbi Magyar Mozgókép Fesztiválhoz kapcsolódó díjátadók nem lesznek részei a rendezvénynek. Az idei fesztivál megemlékezik az ötven éve elhunyt Latinovits Zoltánról, Tarr Béláról és a 100 éve született rendezőről, Herskó Jánosról is.
„Bizalom, türelem és konzultáció. Ha ez megvan, működni fog a rendszer” – megkezdődött a közös gondolkodás egy új filmfinanszírozási struktúráról. A Filmreform2026 kerekasztal-beszélgetéseken a szakmai résztvevők közös javaslatcsomagon dolgoznak a hazai filmfinanszírozás és filmgyártás jövőjéről.