Elsőként Kende János, a HSC elnöke számolt be a szövetség legfontosabb tevékenységeiről. Kende elmondta, a szervezet kamarává alakítását nem sikerült véghezvinni, ám a magyar operatőrök érdekvédelmét így is képesek ellátni.
A szövetség egyik fontos feladatának tekinti a televíziókép védelmét. Céljuk, hogy a tévé- és játékfilmek sugárzása közben minél kevesebb ábra – logó, műsorajánlók, korhatáros besorolást jelző karika – jelenjen meg a képernyőn. A társaság által készített beadványoknak köszönhetően a Tv2 korábbi harsány logóját színtelenre cserélte, ám további sikereket egyelőre még nem könyvelhettek el. Az elérendő célok között szerepel, hogy a korhatáros besorolás csak a film elején jelenjen meg, illetve az, hogy a csatorna egyéb műsorainak reklámja ne kerüljön a filmképre.
A szervezet berkein belül 2004-ben életre hívott Stáb Iskolán kívül egy háromnapos digitális továbbképzést is elindítottak, mely a legújabb technikákkal ismerteti meg a résztvevőket. A Stáb Iskola - melynek képzésein több, mint 40 fő vesz részt - idén angol nyelvű kurzusokkal bővült.
Kende beszámolt arról is, hogy idén hatodik alkalommal került megrendezésre az Aranyszem Fesztivál: az operatőrök „önünneplésén” 43 operatőr filmje került bemutatásra. Novák Emil később a fesztivál történetét is megosztotta a hallgatósággal: 2004-ben Illés György születésnapjára készítettek egy összeállítást a tanítványok filmjeiből, hogy a mester lássa, most hol tartanak az egykori növendékek. Az immár hagyománnyá váló rendezvény ezért „Gyuri bácsi” emlékére minden év novemberében kerül megrendezésre.
Vagyóczky Tibor, a HSC és az Operatőrök Európai Szövetségének (Imago) együttműködéséről számolt be. A 25 országot – köztük Magyarországot – tagjai között tudó szervezet jelenlegi elnöke, Nigel Walters idén a Szemlére is ellátogat.
A szövetség tevékenysége idén könyvkiadással bővült: a HSC gondozásában jelent meg a szakma bibliájaként számon tartott A Film- és TV-alkotók kézikönyve ötödik kiadása. Erdélyi Attila mutatta be a Labor Kézikönyv című vaskos kiadványát, melyet kifejezetten a filmkészítőknek szánt azzal a céllal, hogy a rendezők, operatőrök tisztában legyenek azzal, „mit kérhetnek, és mit nem” a laborban dolgozó munkatársaiktól. Annak a „titkát”, hogy hogyan lehet egy műszaki ismereteket tartalmazó könyvet közérthetővé és olvasmányossá tenni, nem árulta el. Mint mondta, „ez olyan, mintha egy krimiírótól megkérdeznénk, hogy ki a gyilkos”. Kende János ezenkívül hozzátette, a kiadvány egyike azon keveseknek, mely tankönyvként is használható a Filmművészeti Egyetemen.
Novák Emil a HSC által megjelentetett Angol-Magyar Filmes Szótárat mutatta be, mely elsősorban külföldi produkciókban dolgozó szakemberek számára nyújt segítséget. (A kiadványról bővebben itt olvashatsz).
Novák Emil a sajtótájékoztató zárásaként elmondta, terveik között szerepel a fiatalítás folytatása is, melynek keretén belül tervezik egy tehetségkutató verseny szervezését: a pozitív elbírálásban részesülő jelentkezők felvételt nyernek a Stáb Iskolába, a legjobbak pedig lehetőséget kapnak arra, hogy a Filmművészeti Egyetemen bizonyítsák tehetségüket.
(* A fotót Valuska Gábor készítette a Filmszemle megnyitóján)