A fesztiválra idén 36 országból 208 filmmel neveztek az ifjú, a kiírás szerint 35 év alatti, alkotók. A mezőny zömmel külföldi alkotókból áll. Bíró Tibor elmondta, olyan időnként egészen távoli országokból is érkeztek nevezések, ahonnan eddig még soha. Idén képviselteti magát Kanada, az USA, Kuba, sőt még Szingapúr is. Közülük 45 rendező Miskolcra is elkíséri majd filmjét, míg a hazai versenyzők, illetve a szakmai vendégek mintegy 150-en lesznek. A beküldött alkotások nagy része kisfilm volt. A 80 versenybe került alkotás között 8 nagyjátékfilm, 37 kisjátékfilm, 10 dokumentumfilm, 16 animációs film és 9 kísérleti film szerepel. Ezek kétszer kerülnek vetítésre, egyszer angol, egyszer magyar felirattal.

A Hartyándi Jenő-vezette előzsűri értékelésében kiemelte, nehéz dolga volt. Kevés olyan munkát láttak, ami nem ütötte meg a mércét. Sajnos, hiába nyúlt hosszabbra a mustra, a versenyen kívül maradt filmeket nem láthatja a közönség. Láthat viszont olyan hazai sikerfilmeket, amelyek már nemzetközi szinten is bizonyítottak. A Világjárók válogatásban vetítésre kerül Pálfi György Taxidermia, Kocsis Ágnes Friss levegő és Vírus, valamint Nemes Gyula Egyetleneim című alkotása. A filmek rendezői Kocsis Ági kivételével, jelen lesznek a vetítéseken. Az extraprogram része a Fiatal filmesek a forradalomról összeállítás. A filmeket jegyző Feczkó Ágnes, Paulics Tamás, Nagy Ernő és Hegedüs Péter a vetítést követően Bob Dent íróval és Kövér György történésszel beszélget. A fiatal magyar filmről szóló két napos szakmai konferencia a fiatal filmesek problémáira összpontosít, amiket kicsit oldottabb és kicsit nemzetközibb környezetben is megvitathatnak alkotók az alkotókkal a Kossuth mozi aulájában berendezett kávézóban, amely hajnali négyig nyitva tart majd. 


Ott lesz a Taxidermia is - premier előtt!

A fesztivál összesen egymillió forint értékben díjaz az idén. A félmillió forintos fődíjat, illetve az egyéb elismeréseket miskolci képzőművészek által készített egyedi képzőművészeti alkotások egészítik ki. A fődíj Vágó István és Vágó Enikő munkája. Bíró Tibor a fesztivál anyagi hátteréről szólva elárulta, 2006-ban elegendő pénz jutott a CineFest-re. A tavalyi 20 millió után most 25 millióval gazdálkodhattak a szervezők, így a mustra bővülhetett. Nemcsak a mustra, de a zsűri is bővült.  A Groó Diana filmrendező, forgatókönyvíró (Magyarország), Philip Haucke filmrendező (Németország), Napoleon Helmis filmrendező (Románia), Muray Gábor filmkritikus, újságíró (Magyarország) és Lajos Géza televíziós és filmforgalmazási szakember (Magyarország) alkotta nagyzsűri mellett háromtagú kritikusi és öttagú Diákzsűri is díjaz majd. Mivel a fesztivál összes programja ingyenes, a tavalyi 7500 látogatóból kiindulva 8-10 000 érdeklődőt várnak.

Új hír a fesztivál háza tájáról, hogy a CineFest fesztiváligazgatóját, Bíró Tibort, nemrégiben 3 évre a Nemzetközi Art Mozi szövetség igazgató tanácsának tagjává választották. A Nemzetközi Szövetséget, 50 éve alapították párizsi székhellyel, jelenleg 3000 mozitermet képvisel 18 országban, feladata az art-mozik érdekképviselete nemzeti és nemzetközi szinten, tapasztalatcserék, továbbképzések szervezése és a folyamatos információcsere. Jelentős lobbyerővel rendelkező szervezet, mely személyesen és írásos állásfoglalásaival folyamatosan kifejti véleményét az art-mozik tevékenységének elősegítése céljából. Jelenleg az egyik ilyen kérdés a digitális vetítési technikák elterjedésének helyzete, melyről Cannes-ban személyes találkozón fejthették ki véleményüket Viviane Reding-nek, az Európai Bizottság kultúráért és média ügyekért felelős biztosának. A szövetségbe januárban lépett be a magyarországi Art Mozi Egyesület, melynek tagjai egybehangzóan megszavazták az alelnök jelölését a hattagú tanácsba, amely több ország jelöltjei közül választotta ki a magyar delegáltat. Bíró Tibor ugyan eddig a háromhavonta megtartott ülések közül még csak egyen vett részt, derűlátó. Az érdekegyesítő szervezet, mely arra hivatott, hogy a közös problémákat tolmácsolja a megfelelő testületek felé, illetve különböző EU-s pályázatokkal segítse tagszervezetei munkáját, már sok eredménnyel büszkélkedhet nemzetközi szinten. Most, hogy a szervezetnek magyar tanácstagja is van, talán jobban fókuszálnak majd hazánkra, véli Bíró Tibor. Ez már csak azért is kézenfekvő, mert a franciák, németek és olaszok után nekünk van a legtöbb art mozik, szám szerint 38.