Tegnap este tartották az 56. Berlini Filmfesztivál nyitóestjét. A fesztivál Dieter Kosslick igazgató szerint "politikusabb" lesz, mint valaha. "Ebben az évben valódi emberek valódi problémáira fókuszálunk, és kevésbé a képzeletre", mondta. A nyitófilm Marc Evans Snow Cake című alkotása volt.
Hatalom, korrupció, háború
Hollywood legveszélyesebb embere
George Clooney a Syriana-ban |
A Syriana, melyet február 23-án nálunk is bemutatnak a mozikban, két fontos témát vet fel, a Berlini Fesztivál idei arculatába illeszkedően. Az egyik a nagy üzletek hátterében húzódó hatalom kérdése és a korrupció, ami gyakran kíséri az előzőt. Hasonló problémát tárgyal Claude Chabrol A Comedy of Power című filmje, melyben Isabelle Huppert egy sikkasztási ügy miatt veszélybe kerülő bírónőt alakít, és melynek története a hírhedt francia olajóriás, az Elf Aquitaine körüli botrányokon alapul. Ugyanezt a tematikát erősíti a Wal-Mart: The High Cost of Low Price című dokumentumfilm, a szupermarket-láncok üzleti praktikáit állítva a kritika kereszttüzébe.
Közel-keleti érdeklődés
Roberto Begnini és Jean Reno |
A versenyfilmek között a legnagyobb várakozást olyan mesterek munkái keltik még, mint Robert Altman (A Prairie Home Companion) és Sidney Lumet (Find Me Guilty). Az olaszok Begnini mellett Michele Placido Crime Novel című filmjével szállnak versenybe. Életműdíjjal a fesztivál idén Andrzej Wajda lengyel filmrendezőt és Sir Ian McKellen brit színészt jutalmazza.
Nincs magyar film a mezőnyben
Február 12-14. között immár harmadik alkalommal rendezik meg a Koprodukciós Piacot, 12-13-án pedig első alkalommal a Country Tables nevű rendezvényt, mely koprodukciós szempontból a legnépszerűbb országokra fókuszál: Franciaország, Németország, Spanyolország, Olaszország, Svédország és Nagy-Britannia mellett Magyarország is részt vesz ebben a mezőnyben. Minden ország képviselteti magát audiovizuális alapítványaival és a MEDIA Desk-vezetők is ott lesznek, hogy beszámoljanak a sajátos filmgyártási körülményekről és a koprodukciós lehetőségekről.
Szomorú tény, hogy az idén nem hívtak meg magyar filmet, ezzel nagyon régi hagyomány törik meg, írja a Népszabadság. A rendszerváltás óta minden évben komoly magyar filmes csapat volt jelen a rendezvényen. Tavaly például a Sorstalanság került versenybe. A lapnak nyilatkozó Vezér Éva, a Filmunió vezetője ugyanakkor elmondta, hogy a válogatás - mint minden fesztivál esetében - itt is szuverén alapon történik. Emlékeztett arra, hogy annak idején a Kontroll vagy a Before Dawn sem került Berlinben vetítésre, és ezek a filmek mégis komoly nemzetközi sikert arattak végül.
Vezér Éva a Népszabadságnak elmondta: újdonság, hogy a mustra részeként megszervezett filmvásáron idén öt ország - Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia és Magyarország - közös standdal képviselteti magát. Ez azért is fontos, mert a kedden befejeződött filmszemlén több olyan mű is szerepelt, amely iránt fokozott nemzetközi érdeklődés tapasztalható. A művekkel kapcsolatos tárgyalásokat Berlinben folytatják.
Gigantikus fesztivál
Indulhat a szezon!
Charlotte Rampling zsűrielnök érkezése |