A szerdán vetített filmek között látható Hajnali lázban Gárdos Péter rendező saját holokauszt-túlélő szüleinek megismerkedését és szerelmét beszéli el. Miklós és Lili a bergen-belseni koncentrációs táborból kiszabadulva egy-egy svéd rehabilitációs klinikára kerülnek, és egymástól több száz kilométerre, teljesen ismeretlenül kezdenek levelezni egymással.
Ugyancsak vetítik Paul Andrew Williams egyedi megközelítésű és különleges formanyelvű, két szálon futó Az Eichmann show című tavalyi alkotását, amely szokatlan módon vegyíti a megrázó archív felvételeket a feszült, játékfilmes dramaturgiával. Az izraeli titkosszolgálat ügynökei 1960-ban Argentínában elfogták, Jeruzsálembe szállították és bíróság elé állították Adolf Eichmann egykori SS alezredest. Az amerikai televíziós producer, Milton Fruchtman (Martin Freeman) egy tiltólistára tett rendezővel, Leo Hurwitzzel (Anthony LaPaglia) közösen szervezi meg a tárgyalássorozat közvetítését, amelynek hatására világszerte nézők milliói szembesültek döbbenten az egykori haláltáborokban történtekkel.
Délután és este Nemes Jeles László filmje, a holokauszt talán utolsó tabutémáját, a Sonderkommandót középpontba állító, Oscar-esélyesek között számon tartott Saul fia kerül műsorra.
A január 27-i filmvetítések előtt az Uránia közönsége Szilágyi Varga Zoltán grafikusművész Mementó című animációs filmjét tekintheti meg, a félperces, szénrajzokra támaszkodó filmetűd az Emlékezz. Január 27. elnevezésű nemzetközi kampány keretében készült, amelyet az Emlékezet és Szolidaritás Európai Hálózata a Wannsee-i Konferencia Házával együttműködésben indított el.
Az alkotás az európaiak által könnyen felismerhető szimbólumokra épül: marhavagonokra, vonatsínekre, papírdarabokra, elhagyott lakásokra. Mindezt azonban egy gyermek szemszögéből mutatja be, egyszerre támasztva kétségeket a tragédia megértésének lehetőségével szemben, és hangsúlyozva az emlékezés szükségességét.
Január 30-án a holokauszt nemzetközi emléknapjához kapcsolódva vetítik az Urániában Gyöngyössy Imre és Kabay Barna 1983-ban készült drámáját, a Jób lázadását, amely a vidéki magyar zsidóság elhurcolásának történetét beszéli el megrendítő módon. A Zenthe Ferenc és Temessy Hédi főszereplésével készült film, amelyet 1984-ben - a Saul fiához hasonlóan - a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díjára jelöltek, 35 milliméteres kópiáról lesz látható.
(forrás: MTI)