A 2010-es évek filmjeire való visszatekintést és annak szakmai feldolgozását a történeti visszatekintésen túl különösen indokolttá teszi az időszak viszonylagos kultúrpolitikai homogenitása. A 2010-es években megszilárduló illiberális berendezkedés a nyugati liberális demokráciák alternatívájaként határozza meg magát, ami Magyarországot kiemelt kutatási témává tette a nemzetközi társadalom- és kultúrakutatásban. Mindezek fényében a szervezők egyik célja azt megvizsgálni, hogy a 2010-es évek filmjei hogyan ábrázolják a kort, amelyben születtek, mit mondanak arról, mit érthetünk meg a filmekből erről a világról.
A kurzus egyik alapvető kiindulási pontja, hogy a filmek nem csupán ábrázolják a társadalmi jelenségeket, nem csak reflektálnak egyes társadalmi problémákra, hanem formálják is egy közösség megértését: emlékeznek és emlékeztetnek, érzelmi reakciókat „ragasztanak” egyes élethelyzetekhez, elbeszélésekbe rendezik a társadalmi jelenségeket, értelmezéseket ajánlanak (és néha sulykolnak is), azaz aktívan formálják is a kor társadalmi valóságtapasztalatának kulturális megképződését.
A martfűi rém
Ezért fontos annak vizsgálata, hogy a filmek milyen elbeszéléstechnikai megoldásokhoz, vizuális szimbólumokhoz, konfliktus típusokhoz és konfliktus-feloldási lehetőségekhez folyamodnak. Ezekben rekonstruálhatók azok a kognitív, narratív és ideológiai trópusok is, amelyekkel egy adott közösség értelmet ad a körülötte lévő világnak. Más szóval, a filmek elemzése nem csupán a 2010-es évek filmkultúrájának és társadalmi jelenségeinek megértésében lehet segítségünkre, hanem a kulturálisan kódolt értelmezési módok megértésében is.
A filmek elemzéséhez egyaránt adnak filmes szakirodalmat és a megjelenő társadalmi jelenségekkel foglalkozó szövegeket is. Az egyes foglalkozásokra filmeket és szakirodalmat is ajánlanak a résztvevőknek. A szakirodalom egy része angol nyelvű. Azt kérik a kurzus résztvevőitől, hogy az egyes foglalkozások előtt nézzék meg a filmeket és olvassák el a szakirodalmat (ezeket egy jelszóval védett mappában fogják megosztani).