A Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál szeptember 12-21-e között 11. alkalommal várja a hazai és nemzetközi filmbarát közönséget, filmes szakembereket. A szervezők szerint a fesztivál küldetése és tematikája idén sem változik, és olyan nagyjátékfilmeket, kisjátékfilmeket, dokumentum- és animációs filmeket kívánnak bemutatni, amelyeknek mint eddig is, a fesztiválon lesz a magyarországi premierje.
Nézz bele a Turistba!
Az idei Sundance Filmfesztivál zsűri nagydíját és a közönség díját is megkapta a Whiplash, Damien Chazelle filmje, amely Andrew-ról, a 19 éves dobosról szól, aki rettegve a középszerűségtől mindent megtesz, hogy a legjobb legyen. Az október 2-i magyar premier előtt itt láthatja a közönség a svéd-dán-norvég kooprodukcióban készült Turistot – Ruben Östlund rendező munkásságának legújabb darabját, amely idén Cannes-ban megkapta az Un Certain Regard szekcióban a Zsűri Díját.
A fesztiválon bemutatják Kerékgyártó Yvonne Free Entry című filmjét (kritikánkat olvasd el ITT), és levetítik a Van valami furcsa és megmagyarázhatatlant Reisz Gábortól. Az animációs filmek kedvelői Miklósy Zoltán az Egy kemény tojás bosszúja, a Manieggs – Revenge of the Hard Egg című alkotására ülhetnek be: ez egy frissen szabadult elítéltről szól, aki az igazságtalanul eltöltött kéthetes börtönbüntetésért bosszúhadjáratot indít.
Land Ho! - előzetes
A Kitekintőben a nyitófilm a Land Ho! lesz, amely Aaron Katz és Martha Stephens alkotása. A történet az egykori pimasz sebészről, Mitch-ről szól, aki nem élvezi a nyugdíjas éveket. Ráveszi egykori sógorát, a joviális Colint, hogy utazzon el vele Izlandra. A páros végigjárja Reykjavík kocsmáit, trendi gyógy- és wellness fürdőit és kalandos éttermeit, mindezt azért, hogy visszakapjanak valamit az ifjúságukból. A szeptember 18-i magyar premier előtt láthatjuk Miskolcon a Sráckor, azaz Boyhood című filmet Ellar Coltrane, Ethan Hawke és Patricia Arquette főszereplésével Richard Linklater rendezésében, amely eddig két jelölést és nyolc díjat kapott, köztük hármat a Berlini Filmfesztiválon, egyet pedig Seattle-ben.
A brit rendező, Mike Leigh filmje, a Mr. Turner az angol festők egyik legnagyobbikáról, Turnerről szól, akinek megformálásáért Timothy Spall Cannes-ban megkapta a legjobb férfiszínész kategória díját. A Parador Húngaro című magyar-kolumbiai film hőse egy kis bogotai kifőzde tulajdonosa, Villás György, vagy ahogy Kolumbiában ismerik Jorge, aki az 50-es évek végén érkezett az országba. Jorge-val szemben ott van Patrick, a szívében magyar amerikai, aki egész életében nomádként élt. Ők ketten, minden különbözőségük ellenére, igaz barátokká válnak. A filmet Patrick Alexander és Aseneth Suarez Ruiz rendezte.
Parador Húngaro - előzetes
A DunaDOCK augusztusban tudatta, hogy szeptemberben nem tartja meg szakmai programját Miskolcon, miután állításuk szerint a Cinefest nem tette lehetővé a roma tematikájú filmes blokkjuk vetítését. A fesztivál cáfolta ezt, kiemelve, hogy saját romaprogramot tartanak a rendezvényen. Utóbb a szervezők arra kérték a DunaDOCK csapatát, hogy "a személyes félreértéseket félretéve" rendezzék meg a szakmai programjukat Miskolcon, a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt azonban erre idén már nem kerül sor. Ami biztos, hogy idén a fesztivál keretein belül a Roma-Kép szekcióban - az évfolyamfilmek között - olyan alkotásokat láthatunk, mint a Hullócsillag Heni, Váradi-Orosz Kristóf alkotása, az Én egyszerű ember vagyok című film Méhi Borbála rendezésében. Vetítik emellett a Neked mi a sorsod? című filmet (rendező: Paulisinecz Éva), és a Cigány vagyok, jól élek (rendező: Temesvári Adrien) című alkotásokat is.
Még több magazin
magazin
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan…
továbbmagazin
November 15-én kilencedik alkalommal rendezik meg az Inkubátor Program pitchfórumát. A következő napokban szokásunkhoz híven egyenként bemutatjuk az…
továbbAz alkoholbetegség, a sehová sem tartozás témakörét járja körbe Till Attila harmadik nagyjátékfilmje, az És mi van Tomival?, ami október 31-én kerül a mozikba
Közelebb hozni a periférián élő embereket – Így készült az És mi van Tomival?
Ezt a napot kéne valahogy túlélni pia nélkül
Október végén érkezik a mozikba Till Attila új filmje
a teljes dossziéOktóber 29-én indul az első BIFF, azaz a Budapest International Film Festival a Corvin moziban. A november 3-ig tartó eseményen olyan filmeket láthat először a magyar közönség, mint a Velencében körülrajongott The Brutalist, Andrea Arnold legújabb könnyfakasztója, a Bird vagy épp a német Oscar-nevezés, A szent füge magja.
Horváth Kristóf: Ez egy tiszta lappal induló fesztivál
Keményen dolgozó kisemberek a BIFF-en
A brutalistát is elhozza nekünk a Budapesti Nemzetközi Filmfesztivál
a teljes dossziéSzimler Bálint első nagyjátékfilmje a hazai poroszos oktatási rendszer hétköznapi kudarcain keresztül mutat rá azokra a beidegződésekre és komplexusokra, amik össztársadalmi szinten is nehezítik az életünket.
Ha a szolidaritás tantárgy lenne, biztosan megbuknánk belőle
Mészöly Anna: Csendes, különös lázadásaim voltak
Filmhu podcast #98: Szimler Bálint és Osváth Gábor
a teljes dossziéRendezőnők a magyar filmtörténetben
Nők, akik áttörték az üvegplafont, és rendezőkké tudtak válni a sokáig férfiak uralta magyar filmszakmában. Honnan jöttek ezek az úttörő nők? Hogyan jutottak el az első filmjükig? És hogyan folytatódott a pályájuk? Szederkényi Olga exkluzív portrésorozata a kezdetektől a rendszerváltásig új megvilágításba helyezve vizsgálja a magyar filmtörténetet.
Dr. Balázs Mária, aki öt percig gondolkodhatott, hogy lesz-e ő az első magyar filmrendezőnő
Filmhu podcast #88: Szederkényi Olga és a magyar filmrendezőnők
Riedl Klára, a filmrendezőnő, aki “magyar népi filmmel” futott be 1939-ben
a teljes dossziéA gulyás az gulyás, a pörkölt meg pörkölt.
Miltényi elvtárs / Made in Hungaria