- Nincs vörös szőnyeg ma este, jól megadtuk nekik! - kezdte Steve Martin a 75. Oscar-gálát, és egy pillanatig úgy tűnt, hogy beigazolódik a szervezők félelme, és az egész díjkiosztó egy nagy háborúellenes demonstrációba fullad. De az idei házigazda gyorsan témát váltott és békésebb viccelődésbe kezdett, átadva a terepet a díjazottaknak.
Viccet csináltak Bushból Michael Moore és Michael Donovan, a Bowling for Columbine rendezői |
A kamikaze akciók élén a dokumentumfilm kategória nyertese, Michael Moore járt, aki magával vitt még egy maroknyi jelöltet a színpadra és az ő nevükben is közölte Bush-sal, hogy szégyelheti magát. Moore elmondta, hogy a mai nem fikciós világban a nem fikciós filmek játsszák a főszerepet, még akkor is, ha Amerikának egy fiktív elnöke van, aki fiktív háborút indított.
Ha nem is ennyire direkt módon az amerikai kormány ellen, de legalábbis a béke mellett szólaltak fel még jópáran, többek között Chris Cooper, Salma Hayek és Adrian Brody is.
A végignyalt szobor és a világfilm sikere
Az egyik nagyobb, mint a másik Catherine Zeta-Jones és Queen Latifah |
A legjobb betétdalt Eminem kapta, aki meg sem jelent, akárcsak Polanski és még jó néhányan, ott volt viszont Peter O'Toole és átvette az életműdíjat. A jubileumi gála a múlt híres díjazottjainak is szentelt egy blokkot, 50 régebbi Oscar-díjas jelent meg a színpadon igazi nagy öregek és pár éve díjazottak egyaránt.
Nicole Kidman és Adrian Brody, a két színész nyertes nagyjából azonos mértékben érzékenyült el, Az órákfőszereplője alig jutott szóhoz a sírástól, míg A zongoristának annyi mondanivalója akadt, hogy jó ötszörösére nyújtotta a rendelkezésre álló időt.
A legjobb külföldi film díját a Hontalanul Afrikában nyerte el, de a külföldi Oscarok számát gyarapította a Chihiro győzelme az egészestés animációsfilm kategóriájában, a Der er en yndig man (Ez egy csodálatos ember) című dán rövidfilm, illetve Almodóvar a legjobb eredeti forgatókönyvvel. Posztumusz díjat kapott Conrad L. Hall A Kárhozat útja időközben elhunyt operatőre, míg a legjobb adaptált forgatókönyv díját is A zongorista hozta el.
A két dokumentumfilmes díj, két tipikusan amerikai témát feldolgozó filmnek jutott, a már említett Michael Moore Bowling for Columbine-ja, az iskolai lövöldözések és általában az USA-ban jelenleg hatályban lévő fegyvertartási törvények és fegyverkultusz problémáját járja körbe, míg a Twin Towers, a szeptember 11-i tragédia idején szolgálatot teljesítő tűzoltóknak állít emléket.
Relativitás-elmélet
Egy aranyos fiú egy aranyos lánnyal Adrian Brody és Nicole Kidman |
Amikor a sztárok bevonulását közvetítő műsor ugyanazt a retorikát használja, mint a hadművelet szerves részeként működő CNN, amikor a két hadakozó fél egymást igyekszik felülmúlni megrendezett, illetve a megrendezettséget leleplező képek cirkuláltatásával, akkor nehogy már ne a tévé mondhassa meg, hogy mit tart visszafogottnak és mit nem a saját háza táján, a szórakoztatóiparban.
Az egész, kissé abszurd helyzethez leginkább illő gondolat, a szintén két Oscar díjat bezsebelő Frida című filmmel kapcsolatban hangzott el: - Ha Frida Kalo ma élne, kinn lenne az utcán és tüntetne a háború ellen.
A 75. Oscar gála díjazottai:
Legjobb film
Chicago
Legjobb férfi főszereplő
Adrian Brody – A zongorista
Legjobb női főszereplő
Nicole Kidman – Az órák
Legjobb férfi mellékszereplő
Chris Cooper - Adaptation
Legjobb női mellékszereplő
Catherine Zeta-Jones – Chicago
Legjobb rendezés
A zongorista – Roman Polanski
Legjobb animációs film
Chihiro szellemországban
Legjobb adaptált forgatókönyv
A zongorista – Ronald Harwood
Legjobb eredeti forgatókönyv
Beszélj hozzá – Pedro Almadóvar
Legjobb eredeti filmzene
Frida – Elliot Goldenthal
Legjobb betétdal
Lose Yourself – Eminem, Jeff Bass és Luis Resto – 8 mérföld
Legjobb díszlettervező
Chicago – John Myhre és Gord Sim
Legjobb operatőr
A kárhozat útja – Conrad L. Hall
Legjobb jelmez
Chicago – Colleen Atwood
Legjobb smink
Frida – John Jackson és Beatrice De Alba
Legjobb vágás
Chicago – Martin Walsh
Legjobb hang
Chicago – Michael Minkler, Dominick Tavella és David Lee
Legjobb hangvágás
A Gyűrűk Ura: A két torony - Ethan Van der Ryn és Michael Hopkins
Legjobb vizuális effektek
A Gyűrűk Ura: A két torony - Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook és Alex Funke
Legjobb külföldi film
Hontalanul Afrikában - Németország, rendezte Caroline Link
Legjobb egészestés dokumentumfilm
Bowling for Columbine - Michael Moore és Michael Donovan
Legjobb rövid dokumentumfilm
Twin Towers - Bill Guttentag és Robert David Port
Legjobb rövid animációs film
The Chubbchubbs - Eric Armstrong
Legjobb rövidfilm
This Charming Man (Der er en yndig mand) - Dánia, Martin Strange-Hansen és Mie Andreasen
Életműdíj
Peter O'Toole