Kedves Naplóm! Május első hetében még minden rózsásnak tűnt, igaz, csak A Vasember robbantott, de a hónap kínálata nem tűnt rossznak: a Wachowski-fivérek képregényfeldolgozása, Scorsese koncertfilmje vagy az új Indiana Jones közönségszippantó effektnek tűnt, dacára az egyre szemérmetlenebbül sütő napnak, és a leplezetlenül növekvő hőmérsékletnek. A magyar filmes szcéna nem állította ugyan csatasorba a legnagyobb neveket, de a Gryllus Dorkát a sorai közt tudó Irina Palm, illetve a friss Bahrtalo nem tűnt eleve bukásra ítélt kísérletnek.
Aztán jött a második májusi hét, és Radu Gabrea A lefejezett kakasára 193 néző volt kíváncsi a bemutató hetében. Nagyon ezt nem is lehet csodálni, hisz az erdélyi szászok második világháborús, szimbolikus története a híradások és ajánlók szűkössége mellett inkább tekinthető tévéfilmnek, és ekképp nem sok minden szól a moziforgalmazása mellett.
Különösebben a rendezés és a színészek sem váltották meg a világot, a forgatókönyv, a karakterek vékonyka lettek, és a fogarasi történet helyszínei között is fura felfedezni Nagyszebent. A tragikomikus Irina Palmsem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: 585 néző volt kíváncsi Marianne Faithfull markának kvalitásaira, Gryllus Dorka remek, kelet-európai akcentusára, vagy a filmben Miklós néven olcsó whiskyt iszogató, magányos peep-show-tulajdonost alakító Miki Manojlovicra. A talán túl evidens történet és Faithfull visszafogott alakítása sem hathatott ösztönzően a nézőszám drasztikus emelkedésére.
Irina Palm tenyere keveseket vonzott |
Tom Vaughan Míg a jackpot el nem választ című darabja egymaga elvitte a Top20 össznézőszámának (56 210) egyharmadát (16247), s ha a valóságban nem is, mentális egünkön borús fellegek gyülekeztek, amikor megláttuk a harmadik májusi hét első húsz filmjének össznézőszámát: 40 998 fő, oh my gosh, lassan ott tartunk, hogy név szerint köszönthetjük a héten a 6. sor 12. székén helyet foglaló kedves nézőt, és átnyújthatjuk neki a kitartásáért és türelméért járó Arany Mozijegyet. Mind az Oscar-díjas Pénzhamisítók, mind a Scorsese-féle Shine A Light, mind pedig az új Wachowski-tarkaság, a Speed Racer - Totál turbó leszerepelt.
Az osztrák meglepetésbefutó 831 nézőnél többet érdemel, ha másért nem,a főszereplő Karl Markovics kifürkészhetetlen, gengszter-intellektus arca miatt, és a Rolling Stones-film is jobb annál, hogy csak 669, valószínűleg mindenre elszánt Mick Jagger- és Keith Richards-imitátor tekintse meg. Az inkább riasztó, mint csalogató Totál turbó magyar címet elnyerő, Matrix-apukák (avagy apu-anyu?) által összeszínezett film 2035 nézővel a 6. helyre ért oda (úgy kellett volna írnom, hogy száguldott fel).
A hét továbbra is a Míg a jackpot el nem választ-A Vasember-Superhero-Csak a testeden át négyesség kiáramló csakrális fényeiben sütkérezett, a két hét alatt 35 282 nézőt betakarító Míg a jackpot... ezúttal is első lett. Ehhez képest (vegyük a Scorsese-filmet) a Bahrtalo 192 nézője nem tűnik rossz eredménynek, de szigorúan csak így nem, amúgy a Filmszemlén, s a külföldi fesztiválokon is egyre több elismerést begyűjtő Lóri-Lali ungarische Borat zuzammen is több nézőt érdemel.
Scorsese Stones-filmje csúfosan megbukott |
Ennél már nem lehet lejjebb süllyedni, gondoltuk, és igazunk lett: jött a negyedik hét, és dupla annyi néző rohamozta meg a popcorn-árusokat. Pontosan egy 80 441-es tömeg kezdett el áradni, igaz, több mint a felük, szám szerint 52 637 egy bizonyos Dr. Henry Walton Jones, Jr. régészprofesszor kedvéért ült be az egyik oldalán vászonnal borított falú szórakoztatóipari helyiségekbe. A tekintélyes nevű urat azonban inkább kutyanevén ismeri mindenki, Indiana Jones társaival (sőt inkább népes csapatával) ezúttal a valóban létező inka kristálykoponyák kutatásába vetette magát egyre fájóbb derekával.
A következő három helyen a még mindig jól szereplő Míg a jackpot..., A Vasember és a Csak a testeden át osztozik, ezt a három címet büntetésből százszor még leírom. Magyar filmet a forgalmazók nem tettek erre a hétre, külföldiből is csak Chan-wook Park: Cyborg vagyok, amúgy minden oké című romantikus abszurd komédiája került, amelynek a blockbuster nyomasztó közelsége nem oszt, nem szoroz. Jegyezzük fel, hogy A kis Vukot a héten 409-en, összesen pedig 12 643-an látták.
Ne várd a májust, hiszen közelít a tél, búgta egykoron Zorán, és filmes szempontból teljesen jó metaforát adott a kezünkbe: e május a forgalmazók álmatlan éjszakáin valószínűleg nem a rügyfakadás csodáját, hanem a kongó, téli pusztaságra hasonlító nézőtereket idézi meg. Számoljunk egy picit! Az top 20 filmet összesen 47 177-an látták, a top 10 ebből 41 753 nézővel részesült.
A következő 10 filmnek tehát 5424 budapesti nézője volt,s az átlag 542,4 néző/filmről mi más is jutna eszünkbe, mint Arany János: "Ötszáz, bizony dalolva ment/Lángsírba velszi bárd". Pedig nem mondhatni, hogy csak vértanúi szenvedések vártak a nézőkre. A Guca! zenéje végig jó kis balkáni rezes, kár hogy a sztori és úgy egyáltalán a produkció túlságosan is azonosult a balkáni roma-feeling buherajellegével; talán dolgozhattak volna az alkotók kicsit többet a forgatókönyvvel. De azért 68 néző mégiscsak hihetetlenül kevés, igaz ebben az eredményben nyilván a szerény marketingkampány is ludas.
Indyék elégedettek lehetnek |
A Karamell 868 nézőt kapott, ezzel a 11. helyen zárt az első héten: Nadine Labaki filmje épp annyira sekélyes és átlagos art-giccs, amivel el lehet érni ezt a relatíve jó helyezést és nézőszámot. A harmadik és negyedik helyen zárt a két másik premierfilm: az Erőszakik 3075 nézőt hódított meg, de elképzelhető, hogy a nagyérdemű valamiféle Guy Ritchie-Csupasz pisztoly vígjátékra számítva döntött mellette.
A borzongás a meleg ellenére ötszázzal (már megint ez a szám!) kevesebb látogatót hozott a Gyilkosság online-nak, ennek a szintén nem túl eredeti netfetisiszta thrillernek (2469). A Míg a jackpot el nem választ 4963 nézővel továbbra is erős, és trónfosztás sem nagyon várható egy darabig, az ostor és a kristály románca a második héten 22 687 nézőt, az összlétszám durván felét biztosította Indyéknek (89 571-nél tart már összességében).
Álljon még itt egy mondat a tavasz legkiegyensúlyozottabban és legsikeresebben szereplő magyar filmjéről, az Eszter hagyatékáról, amelyre a hetedik héten 723 néző volt kíváncsi (összesen 24 215), s az első héttől tagja a top 20-as budapesti listának.
(forrás: Odeon.hu)