Elekes Szentágotai Blanka írása elsősorban azért érdekes, mert a külföldi filmes, illetve a befektető szemszögéből vizsgálja a törvényt. Éppen ezért legtöbbször, mint adókedvezményt emlegeti, és a koprodukciók illetve a Magyarországon forgó külföldi produkciók számbeli növekedésének kérdését feszegeti. A hazánkban filmgyártásra elköltött összegek után esedékes 20%-os adókedvezmény a cikk állítása szerint „a közelmúlt történelmében kétségkívül a legnagyobb nyitás a külföldi filmesek felé”, és várhatóan sok produkció csábul majd Magyarországra a szomszédos országok helyett.

Különösen aggódnak a csehek, akik féltik vezető pozíciójukat ezen téren. David Minowski a prágai központú Stillking Films producere szerint „ha a magyar törvény valóban azt teszi, amit mond, akkor a munkalehetőségek csökkenésére számíthatunk Prágában”.

A cikk Hiller István kulturális minisztert idézi, aki a magyar filmet az európai élvonalba szeretné felhozni, Miskolczi Péter szerint a törvény a szükséges „jogi és anyagi garanciákat” biztosítja, míg Sipos Áron arról beszél, hogy a filmgyártásban a nemzetközi kooperációké a jövő. Ezen kívül rövid áttekintést kapunk a Mafilm fóti stúdióinak tündökléséről 70-es 80-as években és a rendszerváltás utáni bukásról, valamint az azóta is uralkodó rossz körülményekről és szegényes infrastruktúráról és arról, hogy lassan már nemcsak Prága, de Románia és Bulgária is jobb feltételeket kínál a filmkészítéshez hazánknál, annak ellenére, hogy a magyar filmes szakembereket a világ legjobbjaiként tartják számon, az operatőrök hírneve pedig egyenesen legendás.

Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a törvény hatályba lépésével egyidőben a nemzetközi-színvonalnak megfelelő stúdiók is épüljenek. Az első lépés a szeptemberben nyíló Stern Filmstúdió és Médiaközpont lehet, mely Szabados Róbert ügyvezető igazgató szerint az egyetlen megfelelően kialakított komplexum lesz az országban.

A törvény miatt kialakult új helyzetben eligazodni nehezen tudó külföldi cégek segítésére külön vég alakult Film Mind néven. Berger József producer elmondása szerint a jogi-, nemzetközi pénzügyi tanácsadó- valamint magyar és nemzetközi koprodukciós részleggel rendelkező cég fő tevékenysége nemzetközi koprodukciók összerakására Közép- és Kelet-Európában.

Hogy a filmtörvény valóban beváltja-e a hozzá fűzött reményeket, csak működés közben dől majd el. Sipos Áron kezdetben a szolgáltató szektor 14-18 milliárd forintos bevételére számít, mely az évek során még emelkedhet.

Külön cikkben Robert Lantos, a magyar származású producer méltatja a filmtörvényt és általában a magyar viszonyokat. Lantos Szabó István új filmje, a Being Julia kapcsán próbálja szemléltetni, a magyarországi forgatás előnyeit és hátrányait. A producer szerint hazánk első osztályú humán erőforrással rendelkezik, és a magyar konyha is fedhetetlen, ezzel szemben a stúdiók színvonala terén lehetne fejlődni, különös tekintettel a légkondicionálásra a nyári időszakban.