Dénes Gábor Hogyan adjuk el legolcsóbban anyánkat? című filmje nyerte a szeptember 17. és 22. között megrendezett Miskolci Szemle fődíját, melynek műsorán az utóbbi esztendők több tucat produktuma került a helyi televízió nézői és a Szakály Sándor vezette zsűri elé. Híradások a változásokról, jelenségek és összefüggések celluloidszalagon ábrázolt krónikái, történelmi-művészeti tárgyú dolgozatok, úti képek, lírai etűdök, meditatív esszék, portrék és természetfilmek – kategóriák és megkötöttségek nélkül.

A fődíjas alkotás az ercsi cukorgyár tragikus históriájának állomásait eleveníti fel – beszédes tények dokumentációjával, kritikai indulatokkal, leleplező szenvedéllyel. Rangos elismerésben részesült a Kormos Ildikó (rendező) és Rák József (operatőr) páros is. A Szőrmentén (növények, állatok, tüskések, gyapjasok, selymesek, borzasok és majdnem kopaszok a „hősei”) legfőbb erénye játékossággal ötvözött tartalmi-hangulati gazdagsága, a Tört fények ólomketrecben pedig egy különleges mesterség, az ólmozott üvegablak titkait hozza premier plánba.

A bírálóbizottság kiemelésre méltónak találta az Árpi bácsi fiókái című alkotást (Tóth Zsolt Marcell a Madarászovi és Madarászsuli vezetőjének tevékenységét örökíti meg benne), a Homo faber – fehér mesterségeke (Kis Klára a kézi papírmerítés technológiájának folyamatát tárja fel szép, míves képsorokban), és a szociográfiai ihletettségű Cigányok, emberek, mesterségeket (Kende Péter rendezése).

(Népszabadság)