Gát György: Nagyjából egy éve, tavasszal. Úgy gondoltam, közeleg az EU-csatlakozás időpontja, meg a népszavazás, biztos voltam benne, hogy szükség lesz valamilyen anyagra a médiában, tévéjátékokra, ismerettetrjesztő filmekre stb. Három különböző project gondolata született meg bennem, egy vetélkedőé, egy 5-10 perces sitcom sorozaté egy fiatal házaspárról és egy rajzfilmsorozaté. Van egy alapcsapatom, barátok, alkotók, írók, operatőrök stb. mindig őket hívom, ha valamibe belefogok. Magát az alapötletet kitaláltam, és ehhez kerestem hozzávaló embereket.
filmhu: Hogy kerültetek össze Rófusz Ferenccel?
G.Gy.: Róla tudni kell, hogy 18 éve Kanadában és az USA-ban él és dolgozik, most éppen itthon volt, egy egyedi filmet fejezett be, én meg megkeresetem, hogy van-e kedve gondolkozni egy ilyen rajzfilmsorozaton. Ekkor már kb. 10-en dolgoztunk a projecten, Rófusz Feri pedig néhányszor eljött, aztán egyszer csak megjelent a komplett figuratervekkel. Ez úgy hatott ránk mint egy bomba, egyre többet gondolkodtunk együtt, jobban körvonalazódott az egész.
filmhu: De ekkor még pályázatnak híre hamva sem volt ugye?
G.Gy.: Abszolút semmi. Én csak elkezdtem házalni a projekttel, ahogy kell, megkerestem a hazai televíziókat, hátha érdekel valakit. Sikerült szereznem egy szándéknyilatkozatot az RTL-től és az önkormányzati- illetve kábeltévé- szolgáltató Körmédia Rt.-vel szerződést is sikerült kötnöm. 100 részes sorozatban gondolkodtunk, a pénzt úgy akartam előteremteni ahogy szoktam. Jártam a broadcast helyeket, hátha szintén pénzt mozdítanak meg erre. Megbízásban gondolkodtunk, nem pályázatban. Voltam az Európai Kommunikációs Közalapítványnál és megtudtam, hogy gondolkodnak egy EU-s rajzfilmsorozatban is. Jártam a Minisztériumokban, bárhol ahol azt sejtettem, hogy EU-s pénzek vannak. Közben a dolog tovább fejlődött, csinosodott, fejlődtek a figurák, EU-szakértőket vontunk be, akik a feldolgozandó tényanyagot ismerik, ezek közül kiválasztottuk, hogy mik érdekesek. Úgy gondolkodtam, hogy annyit forgatunk le, amennyire összejön a pénz. Elindult a szokásos tarhálás. A pályázat kiírásakor már eléggé előrehaladott állapotban volt az projekt.
filmhu: Szerinted miért ilyen szűkös határidőkkel írták ki a pályázatot?
G.Gy.: Azért, mert nagyon rövid lett az idő, mindjárt itt a csatlakozás, utána meg már mutathatod a rajzfilmeket. Különben csak az első filmet kell negyven napon belül szállítani, a 30 résznek elég az év végéig elkészülnie. Az egyik produkciós cég nemrég félórányi anyagot csinált másfél hónap alatt. Kicsit túl van ragozva ez az egész. Úgy nem lehet pályázatot nyerni, ha valaki el sem indul. Persze, hogy nem abban a pillanatban kell elkezdeni készülni, amikor kiírják. Nekem senki nem jött oda könyörögni, hogy csináljak Lindát, meg Família Kft.-t. Akik ezeket a pályázatokat elbírálják, nem szakemberek. Jól prezentálható anyaghoz idő kell. Mindig így gondolkodunk, ezt tanítom az ELTE-n a diákjaimnak is.
filmhu: Három pályamű is bekerült az ajánlattételi szakaszba. Miért csak a tieteket támadják?
G.Gy.: Nyilván azt éri támadás, aki nyer, biztos, hogy előnyöm volt a Rófusz Feri bevonásával, de a rajzfilmes szakmát ma is irritálja, izgatja az ő Oscar-díja. Közben meg Rófusz Feri szívét lelkét kiteszi, kötelezővé tette nekem, hogy csak magyar stúdiókkal állapodjak meg és ne külföldiekkel. Lényegében így is történt. Egy bolgár csapatot vontunk csak be, de 98 %-ban magyar rajzfilmeseknek adunk munkát.