Hat forgatási napon túljutott a Széchenyi István életéről készülő film stábja, s az elkötelezett csapatmunka bizonyítja, hogy még ha ezer sebből vérzik is, de létezik magyar filmgyártás, amelyet érdemes életben tartani, mert ellenkező esetben nagy érték veszne el - jelentette ki Bereményi Géza, a Hídember című film író-rendezője keddi sajtótájékoztatóján Sopronban.

Az eddigi forgatás Sopronban és Nagycenken zajlott. A nagycenki Széchenyi-kastélyban felvett jelenetek az ifjúkori Széchenyit és a gróf temetését mutatják be. A korabeli krónikák szerint nyolcezer ember búcsúzott Széchenyi Istvántól, a temetési felvételeken hatszáz statiszta vett részt, döntően nagycenkiek. A rendező a statisztériával való jó együttműködésről szólt, a címszerepet alakító Eperjes Károly pedig azt emelte ki, hogy a legnagyobb magyar emlékét őrző és ápoló nagycenkiektől sokan tanulhatnának magyarságtudatot. Bereményi Géza hangsúlyozta, hogy a magyar filmgyártás kitűnő veteránjai gyűltek össze a filmben: Bárdy György, Garas Dezső, Haumann Péter és Darvas Iván. Széchenyi István feleségét Irina Latchina orosz színésznő játssza. A készülő filmben százhetvenöt színész szerepel.

Az alkotással - mondta a rendező - Széchenyi életét törekszik a nézők számára átélhetővé tenni. A forgatókönyvnek nyolc változata készült el az elmúlt másfél évben, s az utolsó változatot filmesítik meg, amely az alkotói szándék szerint ábrázolni kívánja azt is, miként hatott a történelem Széchenyi sorsára és hogyan befolyásolta a gróf életműve a magyarság történelmét. A zenei kíséret gerincét szimfonikus zenekari muzsika alkotja; erről a zeneszerző, Másik János számolt be a sajtótájékoztatón. Hábermann Jenő producer kérdésre válaszolva közölte: a film anyagi forrásai megvannak. A kulturális tárca mellett a német Journal Film és az osztrák Wega Film járul hozzá elkészítéséhez, valamint szponzorok is támogatják a munkát. A költségvetés csaknem felét fordítják a látványra, öt százalékát a színész gázsikra, tizenöt százalékát egyéb honoráriumokra; az eszközbérletre harminc százalékot szánnak - mondta.

Sopronban - hangzott el a sajtótájékoztatón - bécsi és budai utcaképeket vesz fel a forgatócsoport. A városi levéltár helyiségeiben rendezték be a Rendőrminisztérium színhelyét, ott rögzítették a tébolyda igazgatójának kihallgatását. A forgatás még két hétig tart az Ikva-parti városban, azután költözik a stáb a fóti Máriássy műterembe. A film teljes forgatása a tervek szerint nyolcvan napot vesz igénybe.
(MTI)