A beszélgetésen jelen volt Belénessy Csaba, az MTI elnökhelyettese, aki egy nemzetpolitikai minisztérium felállításában látja a megoldást. Véleménye szerint egy ilyen intézményi háttérrel a pályáztatás is nyitottabb lehetne. Amíg az állami politika szintjén, a határon túli kisebbség ügyeire nem figyelnek oda, addig a probléma a médiában is megoldatlan marad. Fel kéne mérni a határon túli kisebbség médiahasználati szokásait és számolni kellene a digitális lehetőségekkel is – hangsúlyozta a témára reflektálva az elnökhelyettes.
Az értelmiségi elit felelőssége nagy erő. Magyarországon nem létezik érvényes nemzet fogalom. Az anyaország már nem képes a kinti 2 és fél millió magyart mozgatni. Az állam, ha létre is hoz, nem tud intézményeket fenntartani, megnehezítve a kinti magyarság életét - fogalmazott vitaindító beszédében Szarka István az MTA Kisebbségkutató Intézet igazgatója.
Kisfaludy András, a Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesületének (MADE) ügyvezető alelnöke kiemelte, hogy a közös emlékezet megőrzése nagyon fontos a társadalom számára, és a kisebbségi műsorokkal foglakozó szerkesztőknek ezzel a tudattal kellene a műsorokat létrehozni.
Xantus Gábor, erdélyi filmes elmondása szerint az elmúlt 4 évben az ottani közszolgálati televíziótól nem kapott felkérést dokumentumfilm készítésre. Romániában alig van támogatás dokumentumfilmet előállításra, a kiírt pályázati támogatások nagy része pedig általában Bukarest-központú projektet megvalósítását fedezi. A rendező elmondta, hogy munkája során kénytelen magyarországi közpénzekért pályázni, azonban ezek mindig estleges bevételi források, és hosszú távú munkafolyamatokat erre nem lehet alapozni. Bár léteznek uniós támogatások, filmes pályázatok, de ezeknek az átfutási ideje akár évekig is eltarthat. A határon túli magyar rendező szerint elsősorban nem az anyaországi televíziók feladat a dokumentumfilmes készítőkre való odafigyelés
A politikai háttér megváltozása miatt a kisebbségek bemutatása kezd megint a rendszerváltás előtti időszakhoz hasonlítani – fogalmazott Siflis Zoltán, szabadkai filmrendező. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői megdöbbenve értesültek Siflis Zoltántól arról, hogy Szabadkán már 2006 óta működik egy földi sugárzású kisebbségi műsorszolgáltató, a Pannónia Tv, azonban ez Magyarországon nem fogható.